Poleg tega, da je lažje prebavljiv kot mleko, krepi imunski sistem, ureja prebavo, je bogat vir beljakovin, kalcija... Preberite si torej 6 razlogov, zakaj je jogurt super zdrava hrana.
1. Jogurt je lažje prebavljiv kot mleko
Veliko ljudi, ki mleka ne prebavlja zaradi proteinske alergije ali intolerance za laktozo, lahko uživa v jogurtu. Pediatri so pri opazovanju otrok, ki sicer niso prenašali mleka, ugotovili, da je večina povsem normalno lahko jedla in prebavila jogurt.
2. Jogurt krepi imunski sistem
Jogurt krepi imunski sistem tako znotraj kot tudi zunaj prebavnega trakta. Pri uživanju jogurta, ki vsebuje kulture živih mikroorganizmov, se zmanjša količina patogenih bakterij Staphylococcus aureus v nosni votlini.
To je jasen znak, da jogurt spodbuja imunski sistem, saj obstaja koristna komunikacija med imunskim sistemom prebavnega trakta in imunskim sistemom zgornjih dihalnih odprtin. Pri vrstah jogurta, ki imajo dodano prehransko vlaknino inulin, pa se je izkazalo, da ta snov pospeši absorpcijo kalcija.
3. Super učinek na prebavo
Učinek jogurta na prebavni trakt je največji razlog, da ga štejemo k najhrani. Naša sposobnost absorbiranja hranilnih snovi je odvisna od zdravega prebavnega sistema.
Absorpcija telesu zagotovi, da iz živil dobi potrebne hranilne snovi. Ta zmožnost lahko s staranjem oslabi. Jogurt spodbuja zdravje prebavil in s tem pomaga ohranjati zdravje.
4. Bogat z beljakovinami
Jogurt vsebuje dvakrat toliko beljakovin kot mleko. Zato je še posebno priporočljiv za starejše in za vse tiste, ki jim s prehrano ne uspe zaužiti dovolj velike količine beljakovin in kalcija.
5. Je odličen za zobe
Mikroorganizmi v probiotičnih jogurtih uravnavajo bakterijsko ravnovesje v ustni votlini in tako zavirajo bakterijske okužbe in razvoj slabega zadaha. Redno uživanje jogurtov, v kombinaciji z ustrezno ustno higieno, tako preprečuje nastanek kariesa in bolezni dlesni.
Ker je jogurt bogat vir kalcija, zavira propadanje zobne sklenine, pri majhnih otrocih pa poskrbi za izgradnjo zdravih in močnih zob.
6. Bogat vir kalcija
Kosti sestavljajo beljakovine in rudninske snovi, med katerimi je daleč najpomembnejši kalcij, ki kostem daje trdnost. Če ga ni dovolj, postanejo kosti mehke in lomljive.
Kalcij je nujno potreben tudi za delovanje srca, mišic, živcev in strjevanje krvi. Če zaužijemo premalo kalcija (ki ga boste našli tudi v jogurtu), se mora sproščati iz kosti, kjer je kar 99 odstotkov vsega kalcija v telesu. Posledica tega je zmanjšanje kostne gostote in povečanje nevarnosti zlomov.
Priporočen dnevni vnos kalcija se s starostjo spreminja. Največ kalcija potrebujejo mladi, ko telo hitro raste in gradi kosti, ravno tako pa tudi starejši, po 50. letu. Takrat se začne kostna masa manjšati, iz hrane pa se manj kalcija prenese iz črevesa v kri in naprej v kost.
Nekateri jogurti vsebujejo tudi kombinacijo esencialne aminokisline L-karnitin in koencim vitalnosti Q10.
Prednosti uživanja kombinacije L-karnitina in koencima Q10:
- L-karnitin s koencimom Q10 ob hkratnem zmanjšanju vnosa kalorij ter ob redni telesni vadbi pripomore k zdravi telesni teži.
- L-karnitin pospeši izgorevanje vnešenih maščob: če ga zaužijete skupaj z maščobo, ta maščoba hitreje izgori, s tem se v telesu kopiči manj maščob.
- Pozitivni učinek uživanja L-karnitina s koencimom Q10 pri boleznih srčne mišice in pri motnjah srčnega ritma.
- Vegetarijanci imajo nižje vrednosti L-karnitina: posledica tega je zmanjšana zmogljivost ter hitrejša utrujenost mišic.
Jogurtovi obrazni maski
1. Jogurt, pomešan s pretlačeno breskvijo, je odličen za mastno kožo.
2. Tudi jogurt, pomešan s soljo, je krasen za mastno kožo. Počakati moramo, da se sol stopi v jogurtu, nato pa jo z vato nanesimo na obraz. Po 10 minutah sperite z mlačno vodo ali še bolje s kamiličnim čajem.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?