Da je chia kraljica med semeni potrjuje tudi dejstvo, da jo danes mnogi uporabljajo za pripravo jogurtov, smutijev, peciva, sladic, solat … Idej je neskončno, saj je chia živilo, ki ga lahko dodamo praktično katerikoli jedi – še posebej, če jo želimo zgostiti (zadnje čase je zelo priljubljen chia puding).
A zakaj so chia semena tako zelo priljubljena?
Chie, ki izvira iz Mehike, se je zahvaljujoč svojim mnogim hranilnim lastnostim v zadnjih letih prijel sloves superživila. Poleg hranilnih vrednosti je tudi pravi nizkokalorični vir energije, zaradi česar se pogosto znajde na meniju predvsem tistih, ki pazijo na telesno težo.
Ker so chia semena zelo nasitna, so idealna za zajtrk, uživamo pa jih lahko surove, kuhane, namočene v vodi ali mleku, pa tudi mlete. V spletu receptov za pripravo okusnih jedi s tem superživilom ne manjka (nekaj jih najdete tudi na koncu tega članka).
Zdaj pa vam predstavljamo še razloge, zakaj ne bi bilo slabo, če bi chia semena uživali vsak dan.
2 žlici chia semen vsebujeta:
- 2-krat več antioksidantov kot borovnice
- 3-krat več železa kot špinača
- 5-krat več kalcija kot mleko
- 20 % beljakovin
- 41 % priporočenega dnevnega vnosa vlaknin
- 32 % priporočenega dnevnega vnosa magnezija
- 64 % več kalija kot banana
- 100 % več omega 3 maščobnih kislin kot losos
Moč chia semen:
1. Upočasnjujejo staranje kože
Chia semena so ena najbogatejših zakladnic antioksidantov, za katere velja, da prostim radikalom preprečujejo uničenje celic in tkiva.
Prosti radikali lahko povzročijo težave s srcem in diabetes, hkrati pa vplivajo na staranje kože.
2. Krepijo kosti, gradijo mišično tkivo in ohranjajo dentalno zdravje
Chia semena vsebujejo veliko kalcija (28 gramov zagotavlja kar 18 % priporočenega dnevnega vnosa), ki je ključen za trdne in zdrave kosti. Prav tako vsebujejo druge pomembne hranljive snovi: fosfor, magnezij in beljakovine. Zaradi tega so lahko odlično nadomestilo za mlečne izdelke (če jih ne smete ali ne želite uživati).
Njihova vsebnost beljakovin je prav tako v pomoč pri gradnji mišic.
Zaradi vsebnosti kalcija, fosforja in cinka pomagajo tudi ohranjanju zdravja zob. Kalcij jih gradi, cink pa preprečuje nastanek zobnega kamna in ima antibakterijski učinek. Fosfor je prav tako pomemben, saj pomaga telesu pri absorpciji kalcija in tako ohranja čvrstost zob.
3. Pospešujejo prebavo
Chia semena so prav tako bogat vir vlaknin, ki so izredno pomembna pri uravnavanju sladkorja v krvi in prebave. Kot rečeno, so zelo nasitna in vpijajo veliko vode, zaradi česar v želodcu nabreknejo in dajejo občutek sitosti.
To je še posebej dobrodošlo v primeru, če želite izgubiti odvečne kilograme.
4. Varujejo srce in ohranjajo njegovo zdravje
To superživilo ima sposobnost, da zmanjšuje vnetje, uravnava holesterol in znižuje krvni pritisk, zaradi česar je odlična izbira za zdravo srce.
Vsebuje zelo veliko omega 3 maščobnih kislin, ki varujejo srce in krvne žile ter hkrati zmanjšujejo tveganje za srčno kap in ostale bolezni krvožilja.
Chia semena je najbolje uživati namočena, saj na tak način telo lažje absorbira njihove hranilne snovi, prav tako pa jih bo lažje prebavilo.
Uporabite jih lahko praktično kjerkoli: za pripravo jogurtov, smutijev, peciva, sladic, solat, jajc … Zaradi njihovega nevtralnega okusa jih lahko dodate tako sladkim kot slanim jedem.
Recept za chia puding z banano in arašidovim maslom
Popolnoma uravnotežen obrok, pri katerem boste imeli občutek, da jeste sladico in ne zajtrka.
Sestavine:
- 2 banani
- 1 in pol skodelice mleka
- ½ skodelice naravnega arašidovega masla (lahko ga naredite sami tako, da dobro zmiksate arašide)
- 3 žlice chia semen
Postopek:
Zmiksajte banano, mleko in arašidovo maslo ter prelijte mešanico v skledo in dodajte chia semena. Pokrijte s plastičnim pokrovom ali prozorno folijo za živila ter dajte čez noč (ali vsaj za 4 ure) v hladilnik.
Pred serviranjem premešajte. V nepredušni posodi v hladilniku lahko puding hranite tudi do enega tedna.
Preizkusite še katerega od teh 5 slastnih pudingov s chia semeni.
Ali pa poletne različice:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?