Medtem ko se veliko ljudi odloča za kavo brez kofeina, da bi uživali v njenem okusu brez poživljajočih učinkov, se postavljajo vprašanja, ali je kava res varna. Ali s tem, ko kavi odvzamemo kofein, odpiramo vrata drugim, še neznanim nevarnostim?
Mnogi izmed nas dan začnejo s skodelico vroče kave. Če pa vam kofein ne ustreza, je kava brez kofeina alternativa, ki jo večina uživa. Vendar se je treba zavedati stranskih učinkov kave brez kofeina. V nasprotju s splošnim mnenjem ne povzroča dehidracije ali povišanega srčnega utripa, vendar kljub temu obstajajo nekateri neželeni učinki.
Kava brez kofeina je najprimernejša izbira za tiste, ki želijo uživati v edinstvenem okusu kave brez neželenih učinkov kofeina. Že dolgo velja za bolj zdravo možnost za tiste, ki se ne želijo odpovedati vsakodnevni skodelici kave. Vendar pa metoda dekofeinizacije povzroča precejšnje skrbi zaradi morebitne uporabe kemičnih topil.
Kako se proizvaja kava brez kofeina?
Preden se lotimo slabih učinkov kave brez kofeina, je pomembno razumeti, kako je narejena in ali ima kava brez kofeina kofein ali ne.
Kot pove že samo ime, je kava brez kofeina (ali na kratko kava brez kofeina) kava, iz katere je odstranjena večina kofeina (natančneje 97 %). Ena porcija kave brez kofeina vsebuje približno 2 do 5 miligramov kofeina, medtem ko običajna kava vsebuje od 50 do 75 miligramov.
Kofein se iz kavnih zrn pridobiva na različne načine. Te vključujejo uporabo organskih topil, vode ali ogljikovega dioksida.
Odstranjevanje kofeina in drugih spojin lahko tej kavi odvzame tudi značilen okus
. Zdi se, da tistim, ki raje uživajo kavo brez kofeina, to zaradi domnevnih koristi ne moti. Vendar pa nekatere raziskave osvetljujejo tudi možne stranske učinke kave brez kofeina.
Danes se metode za odstranjevanje kofeina razlikujejo predvsem po uporabljenih snoveh. Vendar so splošni koraki še vedno enaki. Kofein se iz kavnih zrn izloči s paro, nato pa se zajame s topilom in odstrani.
Ta faza je občutljiva iz ekonomskih in varnostnih razlogov, saj je uporabljeno topilo drago, zakon pa predpisuje mejne vrednosti ostankov.
Po tem postopku se kava skrbno posuši in zapakira. Nato se opravi končni pregled. Sledi vrsta strogih analiz, s katerimi se potrdi, da ostanki kofeina ne presegajo 0,1 masnega odstotka in da ostanki topila ne presegajo 2 ppm na milijon. Poleg tega italijanska zakonodaja določa, da je vsebnost vlage največ 11 %.
Ali je kava brez kofeina res varna?
Vprašanje ostaja odprto. Čeprav se topila med postopkom dekofeinizacije v veliki meri odstranijo, ni izključeno, da ostanki ostanejo v končnem izdelku. Poleg tega lahko odsotnost kofeina nekatere potrošnike spodbudi, da pijejo več kave brez kofeina kot običajne kave.
Zaradi tega bi lahko bili izpostavljeni višjim količinam ostankov teh topil. Zato je zelo pomembno, da kavo brez kofeina skrbno izberete in da dajete prednost blagovnim znamkam, ki so zavezane strogim standardom za dekofeinizacijo.
Kakšni so neželeni učinki kave brez kofeina?
Lahko povzroči srčne zaplete
Kava brez kofeina lahko poveča raven slabega holesterola (holesterol LDL). Teh učinkov niso opazili pri različici s kofeinom. Ugotovljeno je bilo, da kava brez kofeina povečuje določeno krvno maščobo, ki je povezana s presnovnim sindromom.
V neki drugi študiji prehod s kave s kofeinom na kavo brez kofeina ni zmanjšal tveganja za srčni infarkt.
Čeprav kava brez kofeina sama po sebi morda ni škodljiva, so lahko škodljive kemikalije, ki se uporabljajo v postopku brezkofeinske kave. Metilen klorid, eno od topil, ki se uporablja za odstranjevanje kofeina, je lahko rakotvoren.
Lahko povzroči želodčno kislino
Ugotovljeno je bilo, da kava brez kofeina poveča koncentracijo serumskega gastrina. Gastrin je hormon, ki sproži sproščanje želodčne kisline. Kadar se to zgodi v prevelikih količinah, lahko povzroči simptome zakisanosti.
Vendar pa so ugotovili, da navadna kava povzroča izrazitejši gastroezofagealni refluks. Ta učinek se je zmanjšal, če je bila kava brez kofeina.
Lahko povzroči glavobol in zaspanost
To so lahko bolj odtegnitveni simptomi. Posamezniki, ki redno uživajo kavo, lahko pogosto občutijo glavobol, zaspanost in celo utrujenost, ko dobijo kavo brez kofeina.
Eva De Angelis, dietetičarka, ki je diplomirala iz prehrane in dietetike na univerzi ISalud, pravi: "Kofein lahko spodbudi naš osrednji živčni sistem in mnogi se zanašamo na jutranjo kavo, ki nam pomaga pri zagonu dneva. Pri prehodu na kavo brez kofeina lahko zaradi pomanjkanja kofeina doživite nekaj odtegnitvenih simptomov. Recimo, da ste vajeni rednega vnosa kofeina. V tem primeru boste ob prehodu na brezkofeinsko kavo občutili glavobol, letargijo, depresivno razpoloženje in izrazito razdražljivost, vendar le, dokler se vaše telo ne navadi na pomanjkanje kofeina."
Druga možna težava bi lahko bila uporaba metilen klorida v postopku dekofeinizacije. Po nekaterih raziskavah lahko ta kemikalija začasno upočasni centralni živčni sistem, kar povzroči glavobol, zaspanost in slabost.