Živila, ki jih vsakodnevno uživamo, imajo ključno vlogo pri našem zdravju, nekatere pa lahko celo pospešijo proces staranja.
Na primer, mediteranska prehrana upočasnjuje staranje, medtem ko živila, bogata z antioksidanti in hranilnimi snovmi, kot sta vitamin E in holin (zdravi oreščki, jajca in ribe), koristijo kognitivnemu zdravju.
Ne spreglejte:
- Kako poskrbeti, da bodo vaše orhideje cvetele "kot nore"? Uporabite ta preprost naraven trik
- Kardiolog razkriva, katere pijače nikoli ne pije: "Uničuje vse celice in zastruplja telo"
Kava
Čeprav ima kava številne zdravstvene koristi, lahko pretirano uživanje (več kot šest skodelic dnevno) povzroči zmanjšanje volumna možganov in za 53 % poveča tveganje za demenco. Raziskave kažejo, da lahko vsakih 100 miligramov kofeina (približno ena skodelica kave) pospeši proces staranja za 2,4 leta.
Mlečni izdelki
Čeprav mleko zmanjšuje tveganje za kardiovaskularne bolezni, osteoporozo in rak debelega črevesa, vse več raziskav kaže na negativne posledice uživanja mlečnih izdelkov. Polnomastno mleko je še posebej problematično, saj je povezano z višjimi stopnjami raka prostate, Parkinsonove bolezni in pospešenim kognitivnim upadom pri starejših.
Začinjena hrana
Prekomerno uživanje začinjene hrane lahko poveča tveganje za demenco. Raziskava, izvedena med starejšimi Kitajci, je pokazala, da so osebe, ki so redno uživale več kot 50 gramov čilija dnevno, dosegle slabše rezultate na kognitivnih testih v primerjavi s tistimi, ki so uživali manj začinjeno hrano.
Slana hrana
Velik vnos soli lahko poveča krvni tlak, kar je povezano z večjim tveganjem za možgansko kap, bolezni srca in kronična stanja, povezana s staranjem. Prehranske smernice priporočajo omejitev vnosa natrija na 2.300 miligramov dnevno, vendar večina ljudi zaužije kar 50 % več natrija zaradi prisotnosti v različnih živilih, od začimb do predelanih sirov.
Ogljikovi hidrati
Čeprav diete, bogate z beljakovinami in z nizkim vnosom ogljikovih hidratov, lahko pospešijo staranje organov, hkrati izboljšajo delovanje možganov. Ogljikovi hidrati povzročajo vnetne reakcije, ki negativno vplivajo na zdravje. Nutricionisti ne priporočajo popolne izločitve ogljikovih hidratov, temveč poudarjajo pomen ravnotežja.
Umetna sladila
Razmislite o izogibanju dietnih gaziranih pijač. Uživanje ene dietne gazirane pijače dnevno je povezano z večjim tveganjem za demenco, večja uporaba umetnih sladil pa lahko poveča tveganje za kardiovaskularne bolezni, vključno s srčnimi napadi in možganskimi kapi. Za ohranjanje zdravja in upočasnitev staranja je ključno zavedanje o vplivu teh živil in uravnotežena prehrana.
Preberite več na Govori.se
Bonus video: Strokovnjak za dolgoživost pojasnjuje, kako si s prehrano lahko podaljšamo življenje
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"