Določena živila lahko zmanjšajo učinkovitost nekaterih zdravil, medtem ko lahko druga povzročijo resne zdravstvene težave. Preverite, katerih zdravil ni dobro jemati v kombinaciji z nekaterimi živili.
Antibiotiki in mlečni izdelki
Mlačni izdelki, kot so mleko, jogurt in sir lahko zavirajo absorpcijo določenih antibiotikov. Tveganje lahko zmanjšate z izogibanjem mlečnih izdelkov vsaj dve uri pred jemanjem zdravila.
Paracetamol in alkohol
Morda boste v skušnjavi, da vzamete paracetamol, ko imate mačka, vendar se izkaže, da je to lahko nevarno. Kombinacija paracetamola z alkoholom namreč povečuje tveganje za poškodbe jeter. Tisti, ki redno pijejo alkohol, so še posebej ogroženi.
Varfarin in zelenolistnata zelenjava
Varfarin je priljubljeno sredstvo za redčenje krvi. Zelenolistnata zelenjava, kot so ohrovt, špinača in brokoli, je bogata z vitaminom K, ki lahko zmanjša učinkovitost varfarina. A to ne pomeni, da oseba, ki jemlje varfarin, ne sme uživati te zelenjave: pomembno je samo, da s količino ne pretirava.
Ne spreglejte:
- Bodite pozorni: ta nenavaden znak na jeziku nakazuje, da bi se morali izogibati kavi
- Stari Grki so pravili, da je to najbolj zdravilna rastlina na svetu: ščiti pred rakom, skrbi za zdravo prebavo in krepi imunski sistem
- Nikoli ne bi smeli ignorirati teh znakov, saj kažejo na krvni strdek!
Zdravila za diabetes in alkohol
Alkohol lahko vpliva na inzulin in druga zdravila za diabetes, kar lahko povzroči tveganje za prenizko (hipoglikemija) ali previsoko (hiperglikemija) raven sladkorja v krvi.
Zdravila za krvni pritisk in hrana bogata s kalijem
Hrana bogata s kalijem, kot so špinača, avokado, krompir in banane, lahko moti delovanje zdravil za krvni pritisk. Preveč kalija lahko povzroči nenormalno delovanje srca.
Blokatorji kalcijevih kanalov in grenivka
Blokatorji kalcijevih kanalov, kot sta felodipin in nifedipin, ki se uporabljajo za visok krvni pritisk in angino, niso najboljši v kombinaciji z grenivko. Slednja namreč vsebuje snov, ki zavira encim, ki metabolizira zdravila, kar lahko povzroči previsoko koncentracijo zdravila v telesu in s tem tveganje za nevarne stranske učinke.
Statini in grenivka
Enako velja za statine, kot sta atorvastatin in simvastatin, ki se uporabljajo za zaviranje visokega holesterola. Uživanje grenivke ali grenivkinega soka lahko povzroči nihanje ravni teh zdravil v telesu.
Zdravila proti alergijam in zdravila za erektilno disfunkcijo z grenivko
Uživanje grenivke lahko moti delovanje zdravil proti alergijam, ki vsebujejo feksofenadin, in zdravil za erektilno disfunkcijo (ED), kot je Viagra (sildenafil).
Metronidazol in alkohol
Metronidazol je antibiotik, ki se običajno uporablja za zdravljenje okužb dlesni, kože, zob in stanj, kot je bakterijska vaginoza. Mešanje z alkoholom lahko povzroči vrsto neprijetnih in včasih hudih stranskih učinkov, kot so rdečica, znojenje, glavobol, slabost in močno bruhanje. Po zaužitju metronidazola se priporoča vsaj 48-urno obdobje brez alkohola.
Zdravila z dopaminom ter meso in ribe
Ljudje s Parkinsonovo boleznijo imajo pomanjkanje dopamina v možganih, zato potrebujejo posebna zdravila. Če slednja zaužijemo skupaj s hrano, bogato z beljakovinami, kot sta meso ali ribe, se bodo morala tekmovati z drugimi aminokislinami za absorpcijo v prebavilih. Priporočljivo je, da taka zdravila jemljete ločeno od hrane, bogate z beljakovinami.
Antihistaminiki in alkohol
Nekateri antihistaminiki, ki se jemljejo za alergije, lahko povzročijo zaspanost. Njihovo mešanje z alkoholom lahko poveča stopnjo sedacije.
Zdravila za hipotirozo in katera koli hrana
Ljudem z diagnozo hipotiroze (neaktivne ščitnice) pogosto predpišejo levotiroksin (Synthroid) in priporočajo, da ga jemljejo na prazen želodec. Vsaka hrana lahko namreč blokira absorpcijo tega zdravila.
Vir: kafe.rs
- Preberite si še: Ta jed, ki so jo pripravljale že naše babice, vas založi z vitamini in minerali ter poskrbi za zdravo prebavo, priprava pa vam vzame le 30 minut