Že stari Grki so verjeli v moč branja, zato so nad vrata knjižnice vedno postavili napis »Zdravilišče za duše«.
Pred letom dni so v knjižnici Peñaranda de Bracamonte v Salamanci v osrednji Španiji uvedli biblioterapijo. V knjižnici so pripravili knjigo receptov, podobnih tistim, ki jih izda zdravnik. Za vsako težavo sta predpisani vsaj dve literarni deli, vsa pa so na voljo v knjižnici v papirnati ali elektronski obliki. Neka predlogov najdete tudi na slovenski strani omra.si
Biblioterapija verjame, da je branje izkušnja, ki nam lahko pomaga pri reševanju kompleksnih življenjskih in zdravstvenih težav.
Preberite še:
- Azijski otroci so najbolj zdravi na svetu in to zaradi teh 10 stvari
- 5 lastnosti, ki jih imajo le najbolj karizmatični ljudje
- 4 znaki, da ste nadpovprečno intelgientni
Strokovnjaki so si enotni, da je branje idealen »ventil« za napetost, živčnost in stres ter lahko lajša depresijo,tesnobo, odvisnosti, številne duševne motnje, čustvene težave ...
- Mnogo je pisateljev, katerih dela delujejo pomirjujoče, psihiatri pa svetujejo redno branje njihovih del Charles Dickens, Mark Twain, Dostojevski, Lev Tolstoj, Victor Hugo, Shakespeare, Thomas Mann...
Posebej je v veselje otrokom
Tovrstna terapija je še posebej uporabna za otroke, ki se soočajo s hudimi boleznimi, čustvenimi težavami, nasiljem in tragedijami v družini, pa tudi za otroke, ki imajo težave z učenjem, sprejemanjem avtoritete in sklepanjem prijateljstev.
Študentom se je biblioterapija izkazala kot odlična pomoč pri zbadanju, zasmehovanju, strahovih, spolnih spremembah, tesnobi in smrti bližnjih.
V večini primerov se biblioterapija uporablja kot dodatek tradicionalni psihoterapiji. Oseba z bulimijo bo najverjetneje dobila v branje knjige, ki opisujejo njeno stanje, takšne informacije pa bolnikom pomagajo bolje razumeti razloge za zdravljenje in delati na spremembi svojega vedenja.
Biblioterapija verjetno ne bo koristna pri ljudeh z miselnimi motnjami, psihozami, omejenimi intelektualnimi sposobnostmi, disleksijo ali aktivnim odporom do zdravljenja.
Pomirja strahove, lajša stres
Biblioterapija se uporablja tudi pri številnih psihičnih težavah, strokovnjaki pa so ugotovili, da je odlična za lajšanje motenj hranjenja, razpoloženja, strahu pred odprtim prostorom (agorafobija), alkoholizma, različnih vrst zasvojenosti, stresa, anksioznosti, depresije ...
Za razliko od mnogih standardnih oblik psihoterapije ima biblioterapevt pristop, ki pogosto vključuje konkretne primere, s katerimi se lahko pacient identificira.
Strokovnjaki navajajo, da mora biti biblioterapevt stabilna oseba, ki se mora iskreno zanimati za druge, znati sočustvovati z drugimi ljudmi, brez moraliziranja, groženj ali ukazovanja.
Art terapija
Biblioterapija je le eden od segmentov iz široke palete tako imenovane art terapije. Umetnost je izhod za izražanje čustev in pomaga pri lajšanju številnih psihičnih težav. Poleg bralne terapije se v svetu uspešno uporabljajo tudi slikarska, plesna, mimična, glasbena in igralska terapija.
Preberite še: