Bi prepoznali, če imate opravka s psihopatom? TO so ključne govorne lastnosti, ki ga izdajajo

14. 7. 2023
Deli
Bi prepoznali, če imate opravka s psihopatom? TO so ključne govorne lastnosti, ki ga izdajajo (foto: Profimedia)
Profimedia

Mnogi ljudje, ki imajo psihološke značilnosti psihopatov niso prav nič podobni tistim, ki si jih kot takšne morda predstavljamo. V resnici imajo pogosto privlačne lastnosti in so navzven lahko zelo markantni.

Razumeti psihopatijo pomeni spoznati, da simptomi vključujejo tako temne (negativne), kot pozitivne elemente značaja. Nekateri ljudje s psihopatskimi značilnostmi so izjemno nadarjeni posamezniki, ki imajo občudovanja vredne dosežke (npr. lastniki korporacij, politiki, uslužbenci organov pregona in zabavljači).

Eden od načinov, kako ugotoviti, ali je nekdo psihopat, je njegov govorni vzorec

Skupina raziskovalcev z univerze Cornell je izvedla raziskavo o govornih vzorcih 52 obsojenih morilcev, od katerih jih je bilo 14 uvrščenih med psihopate, in prišla do zanimivih rezultatov. Ekipa je morilce prosila, naj podrobno opišejo svoje zločine, kar so posneli in govor kasneje pretvorili v besedilo. Kakšne so bile ugotovitve?

Psihopati, ki predstavljajo približno 1 odstotek prebivalstva, običajno uporabljajo identifikacijske govorne vzorce. Če ste torej na sumljivem zmenku in vam oseba daje občutek psihopata, preverite, če ima kakšne morebitne čudne vzorce govora.

Kaj med drugim izda psihopate?

Osredotočajo se na hrano

Raziskovalci so ugotovili, da psihopati uporabljajo veliko število besed, povezanih z osnovnimi človeškimi potrebami, kot so hrana, pijača in denar. Psihopati so pogosto vključevali podrobnosti o obrokih, ki so jih jedli na dan svojega zločina, kar morda razkriva njihova plenilska nagnjenja.

Uporaba veliko vmesnih govornih mašil kot je »aaam«

Jeffrey Hancock, profesor na univerzi Cornell, pravi, da gre pri tovrstnih vmesnih besednih mašilih kot je »aaam« zato, da ima oseba vmes čas za premislek kaj si po izmislila.

Navajanje vzročno-posledičnih trditev

Psihopati pri opisovanju svojih dejanj pogosteje uporabljajo podredne veznike, kot sta ker in zato, kar kaže na to, da je bilo njihovo dejanje cilj, ki ga je bilo treba doseči.

Izogibanje vsakršnim moralnim tematikam in veliko preteklika

Psihopati se izogibajo tem, ki se tičejo na primer družine, odnosov, vere in podobnih tem, ker nimajo potrebe po tovrstnem razglabljanju. Psihopati tudi veliko govorijo v pretekliku, saj jim to daje psihološko distanco na račun katere se osebno ne zapletajo v zgodbo. 

Povzeto po: yourtango.com

Morda vas bo zanimalo tudi:

Modra soba: Kako se bolečine in čustvene travme izražajo skozi intimno komunikacijo?

Pogovoru lahko prisluhnete tukaj:

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek