Si upate odvreči masko ali kaj je sindrom prevaranta?

3. 3. 2019
Deli
Si upate odvreči masko ali kaj je sindrom prevaranta? (foto: Profimedia)
Profimedia

Bliža se pust, ki nas izziva, da si nataknemo ali pa snamemo določene maske … Preberite, kako razbrati, katere emocionalne maske so koristne in katere lahko mirne volje odvržete.

Nekatere emocionalne maske si nataknemo, kadar nas prevevajo negativna čustva.

Strah.

Kadar smo ogroženi ali negotovi, začnemo, na primer, uporabljati vulgarne besede, zaničujemo.

Ko se počutimo nemočne, izsiljujemo.

Če čutimo, da nismo ljubljeni ali ne dobimo zahtevane pozornosti, postanemo jezni.

Tudi v drugih okoljih kar naprej natikamo maske: v službi se pretvarjamo, da je vse v redu, v resnici pa se bojimo, da nas bodo odpustili, prijateljem brez težav častimo pijače, v predalu pa skrivano neplačane položnice, nadenemo si nasmeh in nikomur ne povemo, da je naš partnerski odnos v krizi … Kam to pelje?

Če se včasih počutite, kot da nekaj skrivate oziroma, da lažete svetu in sebi, imate po vsej verjetnosti sindrom prevaranta. Kaže se lahko odraža na več načinov:

  • Imate občutek, da v resnici ne pripadate, čeprav tega ne pokažete.
  • Dajete vtis, da ste uspešni, v resnici pa ne delate nič posebnega, samo pozirate.

Sprejmite se takšni, kot ste. Z vsemi napakami vred. To ne pomeni poraza, gre za sprejemanje odgovornost za svoje življenje in za lastno mišljenje.

Kot pravi Oscar Wild: bodi to, kar si. Vsi drugi so že zasedeni!

Zakaj sneti maske, ki vas onesrečujejo:

  • Ko enkrat pogledamo vase in si upamo svetu pokazati takšni, kot smo, se odpremo novim priložnostim.
  • Vsak človek je unikat, vsak ima svojo osebnost in je vir kreativnosti. Dokler skrivamo svoj potencial za predstavami, ki jih imajo drugi, ali pa še huje: s predstavami, ki jih imamo o sebi, a niso v skladu z našo bitjo, se ne more prav nič spremeniti na bolje.
  • Občutek olajšanja! Ko enkrat snamemo masko, odpade veliko breme. Naporno je živeti v laži. Tega si ne zaslužite.
  • Ko dolgo časa nosite masko, se kaj hitro zgodi, da pozabite, kdo v resnici ste. To je mnogo hujši poraz od morebitne menjave službe, partnerja ali življenjskega stila, če zadeve niso več v skladu z vašimi notranjimi vzgibi.
  • Zdravljenje. Vsi vaši odnosi bodo bolj pristni, ko vas bojo ljudje lahko doživljali takšne, kot v resnici ste. Kdor vam ne bo cenil, pač ni vreden vaše energije. Tako preprosto je to.

Nismo bili rojeni z maskami. Družba in okolje sta nas prisilila v to, da si jih izberemo in nadenemo. Če smo jih lahko nadeli, jih lahko tudi snamemo.

Preprosta vaja za odstiranje vašega pravega jaza:

  • Pomislite na vse tiste misli, ki vas spravljajo v slabo voljo, vas onesposabljajo in onesrečujejo. Lahko so plod vašega uma, lahko pa ste jih pobrali iz okolice in se odločili, da jim namenjate pozornost.
  • Vprašajte se, ali jih zares potrebujete. Kaj dobrega vam prinašajo?
  • Če ugotovite, da jih ne, jim pustite, da odidejo.
  • Največ, kar se lahko zgodi, je nepričakovana ali negativna reakcija okolice.

Ko boste sami zaživeli iskreno, se bo svet v vas spremenil, posledično pa tudi svet okrog vas. Nekateri lahko vaš pogum vzamejo kot grožnjo in se umaknejo, saj nimajo želje ali poguma, da bi kaj spremenili. Drugi bodo v vašem dejanju videli navdih, da tudi sami postanejo bolj pristni, iskreni. Ne glede na to, kakšen bo odziv, naj vas to ne ustavi.

Ne nosite mask zato, da bi ugajali svetu!

Odložite sram, strah in obžalovanje. Kot je zapisal E.E. Cummings: Zaščititi sebe pred tem, kar od nas zahteva svet, je največja bitka človeške rase.

Veliko lažje se boste 'bojevali', če boste pomirjeni s sabo.

Preberite še:

VH

Navdih: Psychology today

Foto: Profimedia