Nekatere znake inteligence je povsem preprosto prepoznati, medtem, ko so drugi bolj subtilne narave.
Med njimi je na prvi pogled morda nekoliko nenavadna lastnost, ki po mnenju psihoterapevtke in karierne trenerke Jenny Maenpaa predstavlja skriti znak, da je nekdo zelo inteligenten. Morda vas bo presenetilo, toda ta lastnost je biti dober poslušalec.
Ne spreglejte:
- 9 prednosti prhanja s hladno vodo: zdravo za telo in za um
- 10 tehnik, kako osrečiti samega sebe v nekaj sekundah
- To so 3 najslabše navade ljudi z visoko inteligenco
Zelo inteligentni ljudje znajo biti izjemno dobri poslušalci
»Ljudje, ki sposobni interakcijo dojemati celostno, namesto da bi bili samo v trenutku in se na vašo zadnjo besedo odzvali s prvo stvarjo, ki jim je prišla na misel, so običajno zelo inteligentni,« pravi Maenpaa.
Tovrstna spretnost je sicer znana tudi kot aktivno poslušanje in pomeni več kot le sedenje v tišini, medtem ko nekdo govori. Psihoterapevtka je mnenja, da aktivno poslušanje pomeni, vas lahko nekdo dolgo posluša, resnično sprejema vaše besede in vas ne prekinja.
Prav tako se aktivni poslušalci na povedano odzovejo z vprašanji, saj jih resnično zanima vaša zgodba. Svoja vprašanja lahko zadržijo v mislih, dokler ne končate, namesto da bi vas med pogovorom prekinili.
Nekateri ljudje so naravno obdarjeni s sposobnostjo dobrega poslušanja
Dobri poslušalci pa so navadno uspešni tudi v odnosih tako z družino, sorodniki, sodelavci, zaposlenimi in ostalimi, ki jih srečujejo v življenju, saj s svojo sposobnostjo zlahka zgradijo zaupanje.
Nekateri ljudje so naravno nadarjeni z veščinami aktivnega poslušanja in se s tem tako rekoč že rodijo. Takšni navadno dobivajo povratne informacije od drugih v smislu: »S tabo se je tako lahko pogovarjati« in »Počutim se posebno, ko se pogovarjam s tabo.«
Aktivno poslušanje se lahko razvije tudi postopoma
Tovrstno sposobnost pa se lahko tudi postopoma razvije z vajo. Za začetek lahko to prakticirate tako, da ohranite očesni stik s sogovorniki in med pogovorom sedite mirno, namesto da se vrtite. Prav tako pa počakate, da ljudje končajo svoje misli, preden spregovorite, priporoča psihologinja in trenerka za duševno zdravje, Amanda O'Bryan v prispevku na blogu Pozitivna psihologija v letu 2022.
Namesto, da se med pogovorom osredotočate le na svoje misli pa pri dobrem poslušanju pomaga tudi to, da sproti ponotranjite kar govori druga oseba. To pomeni, da ste pozorni na povedano in lahko vzpostavite povezave med izrečenim.
Veščina aktivnega poslušanja lahko med drugim koristi tudi pri ustvarjanju dolgotrajnih in opolnomočenih odnosov. Pogovori z aktivnim poslušalcem so namreč poleg tega, da kažejo na posameznikovo inteligenco, pogosto tudi polni občutkov, da zna oseba sogovornika resnično videti in slišati.
Vir: cnbc.com
- Preverite še: To je najbolj sproščujoča pesem na svetu, ki lahko zmanjša anksioznost za 65 odstotkov (Poslušajte!)
Bonus video: Urša Milavec o notranjem miru in ravnovesju