Pri vzgoji se vsak starš trudi po svojih najboljših močeh ali še bolje, tako kot najbolje zna v danem trenutku. Kakorkoli pa obrnemo, vzgoja še zdaleč ni mačji kašelj, saj polaga trdne temelje v otrokov razvoj in kasneje odraslo dobo.
Ob tem imata oba starša svoji vlogi. Oče predstavlja prvo moško figuro v življenju svoje hčerke, na drugi strani pa mama predstavlja prvo žensko figuro za svojega sina.
Medtem, ko so nekatere fraze, ki jih otroci tekom odraščanja pogosto slišijo od svojih staršev, spodbudne, druge lahko povzročijo negativne posledice na čustveno in duševno zdravje.
Ne spreglejte:
- 8 zlatih pravil vzgoje
- 5 stvari, ki jih neljubeča mama nikoli ne počne
- Kakšna je idealna teža za žensko, visoko 170 cm?
Fraze, ki lahko tekom odraščanja pustijo negativne posledice
Na negativne posledice škodljivih fraz, s katerimi lahko matere svojim sinovom tekom odraščanja naredijo več škode kot koristi, opozarja psihologinja, dr. Aliza Pressman, razvojna psihologinja s skoraj 20 let izkušenj dela z družinami. V nadaljevanju vam podajamo nekaj primerov.
"Zakaj nisi kot tvoj brat/sestra?"
Tovrsten stavek lahko pri otroku povzroči ogromno škode. Med drugim občutek manjvrednosti in nesprejetosti ter pogosto spodbudi tudi tekmovanje med sorojenci.
"Nikoli ne boš ničesar dosegel."
Takšna izjava lahko pripomore k temu, da otroka odvrne in zmanjša njegovo motivacijo za doseganje ciljev. Poleg tega ustvari v njem občutek nemoči in pomanjkanja vrednosti.
"Ne bodi tako občutljiv."
S tem stavkom se otroku negira njegova pristna občutja in izkušnje. Zaradi tega lahko posledično prične verjeti, da njegova čustva niso pomembna in relevantna, kar načne zdravo samozavest in vodi do občutka, da z njim nekaj ni v redu, če se pristno izrazi.
"Če ti ne uspe, boš zelo razočaral."
Ta oblika pritiska pri otroku povzroči strah pred neuspehom in večkrat vodi v perfekcionizem. Lahko je tudi povsem obratno in pripelje do izogibanja kakršnim koli situacijam, ki bi lahko privedle do neuspeha.
"Zakaj si tako len?"
Kritike v takšnem kontekstu lahko pri otroku povzročijo občutek sramu in delujejo ravno nasprotno od motiviranja, kar bi mu pomagalo, da spremeni svoje vedenje v dani situaciji.
"Težko mi je zaradi tebe."
Ta stavek nosi veliko teže, ki lahko pri otroku povzroči občutek krivde in za povrh še breme odgovornosti, ki ga ni zmožen nositi.
Namesto tovrstnih primerov stavkov, ki lahko pustijo negativen pečat v razvoju, je pri vzgoji bolj primerna ljubeča in spoštljiva komunikacija. Prav tako spodbuda in podpora, ki bo imela veliko boljše dolgoročne učinke in vpliv na razvoj samozavestnega posameznika, ki bo v življenju znal poskrbeti zase in biti srečen.
Povzeto po: stil.kurir.rs
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"