Zimska depresija je resno stanje, ki je vse bolj pogosto. Preverite, kako jo prepoznati in kako si pomagati.
Zima prinaša krajše dni, manj sončne svetlobe in nižje temperature. Običajno je to čas, ko smo več doma in imamo v splošnem manj energije. Manj sončne svetlobe lahko privede do motenj v cirkadianem ritmu, po praznikih pa se kot posledica obdarovanj lahko pojavijo tudi finančne težave. Vse skupaj lahko pripelje do t. i. "zimske depresije", ki je vse bolj pogosta.
Največja težava zimske depresije je v tem, da jo včasih težko opazimo, oziroma simptome pripišemo obremenjenosti in stresu. Pa vendar gre za stanje, ki nujno potrebuje ustrezno obravnavo. V nasprotnem primeru lahko zimska depresija vodi v dolgotrajno depresijo in z njo povezane težave.
Kako prepoznati zimsko depresijo?
Najpogostejši simptomi so:
- Nihanje razpoloženja;
- Pogosti občutki žalosti, tesnobe in brezvoljnosti;
- Pomanjkanje energije;
- Izguba zanimanja za dejavnosti, v katerih smo sicer uživali;
- Nenehna utrujenost in stalna želja po spanju;
- Spremembe v apetitu;
- Glavoboli ali druge nepojasnjene bolečine;
- Pomanjkanje samozavesti;
- Izolacija od bližnjih.
Kako ukrepati?
Če pri sebi ali bližnjih opazimo simptome zimske depresije, je pomembno, da ustrezno ukrepamo. Za začetek se je dobro pogovoriti s splošnim zdravnikom ali strokovnjakom, kot je denimo psihoterapevt, psihiater ali psiholog.
V splošnem pa se je pri posameznikih z zimsko depresijo izkazalo, da jim lahko pomaga druženje z bližnjimi, ohranjanje rutine, posvečanje časa konjičkom ter telesna aktivnost.
Ustrezen življenjski slog lahko močno podpre tudi duševno zdravje, vseeno pa je v primeru suma na zimsko depresijo (ali kakršno koli drugo težavo) najboljše, da se posvetujete z zdravnikom, ki vam bo pomagal poiskati rešitev.
Vir: n1info.ba
- Preberite si še: Vizualni test: tisto, kar prvo vidite na fotografiji razkriva, ali ste introvert ali ekstrovert
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?