7 najboljših razlogov, zakaj je dobro teči

29. 9. 2016
Deli
7 najboljših razlogov, zakaj je dobro teči (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Prvi: preprosto je začeti.

1. Preprosto je začeti

Za tek potrebujete le par športnih copat, ženske še trpežen modrček s čvrsto oporo za prsi in že se lahko poženete čez strmine. Vsak lahko teče. Začnite zdaj!

Nasvet: ne primerjajte se z drugimi. Sami si določite ritem.

Preberite še: Osnovi napotki za dobro tekaško držo in sproščen tekaški korak

2. Zmanjševanje telesne teže

Tek je idealen v kombinaciji s treningom za moč, če želite izgubiti nekaj odvečnih kilogramov, ali zgolj vzdrževati svojo telesno težo.

3. Vpliv na zdravje

Tek je preprost in učinkovit način, da izboljšate svoje zdravstveno stanje, saj pri teku sodeluje celo telo, zato se izboljša krvni obtok, kar zmanjšuje možnost infarkta, znižuje krvni tlak in preprečuje nastajanje krvnih strdkov. S to vrsto vadbe boste dodatno okrepili imunski sistem, zato obstaja manj možnosti za prehlade, alergije, težave s prebavo in utrujenostjo, pri nežnejšem spolu pa tudi manj bolečin ob menstruaciji, tveganj za nastanek raka na dojki in osteoporoze.

4. Izboljšanje spanca

Čedalje več raziskav potrjuje, da tek vpliva na boljši spanec, zlasti če tečete zjutraj. Če imate težave s spanjem, se teku in preostalim fizičnim aktivnostim izogibajte vsaj dve uri pred odhodom v posteljo.

5. Zmanjševanje stresa

Vsakdanjemu stresu se je težko izogniti. Drži? Lahko pa ravno s tekom zmanjšate njegov škodljivi vpliv. Med tekom imate čas, da ste sami s sabo in da se umirite, spet zaslišite svoje misli in morda najdete primerno rešitev, vsekakor pa tako ali drugače 'pretečete' težavo. Pomembno vlogo pri tem imajo endorfini, hormoni, ki vplivajo na zmanjševanje bolečine in se obilno sproščajo med tekom, da popravijo počutje, hkrati pa vplivajo na imunski sistem in upočasnjujejo proces staranja.

6. Zmanjšuje napetosti in potrtost

Med tekom se poleg endorfina sprošča tudi serotonin, hormon sreče, ki vpliva na psihično počutje. Redna vadba pomeni redno sproščanje hormonov, ki na dolgi rok izboljšuje počutje, poleg tega pa je tek lahko družabna športna aktivnost, saj lahko tečemo v dvoje ali v skupini, dviguje nam samozavest in krepi vztrajnost, kar skupaj deluje spodbudno pri premagovanju depresije.

7. Boljše delovanje možganov

Tek vpliva na boljši pretok krvi, posledično dobijo možgani več kisika, kar pomembno vpliva na sposobnost pomnjenja, zbranosti in učenja.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?