Že obvladovanje prave drže, tempa in načrta je lahko izziv, a delo tekača se tu še ne konča.
Sopihanje po tekaški stezi vas ne bo pripeljalo do cilja. Študije so celo pokazale, da lahko napačna dihalna tehnika upočasni hitrost in izvedbo1.
Kako se stvari lotiti pravilno
Čeprav zlato pravilo ne obstaja, pa veliko tekačem najbolj ustreza, da na vsaka dva udarca z nogo enkrat vdihnejo2. To pomeni, da naredite dva koraka (levega in desnega) med vdihom in dva koraka med izdihom – ta način je poznan tudi kot ritem 2:2. Ker so prepona in organi okoli nje podvrženi sili gravitacije, bo uskladitev dihanja in tempa teka preprečila nepotreben pritisk organov na prepono, kar lahko ovira dihanje (tek pa je zato še bolj neprijeten).
Dilema glede nosu in ust
Čeprav so bile študije, dihanje skozi nos in skozi usta, izvedene, so vse zajele majhen vzorec z zelo nedoločljivimi rezultati.
Po drugi strani pa nekateri strokovnjaki pravijo, da je dihanje skozi nos koristno, poveča se saturacija CO2 v krvi, kar deluje pomirjujoče. Dihanje skozi nos tudi ogreje zrak, ki vstopa v pljuča (pomembno pri vadbi v hladnem vremenu) in zmanjšuje alergene.
Zaključek: Preizkusite svoje dihalne poti in ugotovite, kaj najbolj ustreza vam in vašim pljučem.
O drži pri teku preberite v članku Ali veste, kako pomembna je v resnici drža telesa pri teku?
Viri:
- 1Willcockson MA, Wall-Scheffler CM. (2012). Reconsidering the effects of respiratory constraints on the optimal running speed.
- 2Alison McConnell, PhD. Breathe Strong Perform Better
- Wheatley JR, Amis TC. Influence of nasal airflow temperature and pressure on alae nasi electrical activity.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?