Če ne najdete vzroka športnih poškodb, saj med tekom niste opazili nič čudnega, je morda problem v količini in načinu vadbe ter športni opremi.
Možni vzroki poškodb pri teku:
1. Napačna obutev
Z dobrim razlogom obstaja več tipov tekaških čevljev: mehki, trdni, takšni, ki ublažijo pristanek, ozki in široki … Ker ima vsak športnik drugačen tip stopala, ne moremo reči, kateri čevlji so najboljši za vse tekače. O tem se posvetujte s prodajalci v izbrani trgovini, ki vam bodo znali svetovati. Pomembno je, da imate primerno obutev, saj sta od nje odvisna stabilnost in ravnotežje. Bodite prepričani tudi, da copate menjate glede na pogostost treningov in ne vztrajate v zelo obrabljenih, ki naredijo več škode kot koristi.
2. Hitrostni intervali
Če ste upoštevali zmernost in postopno povečevanje razdalje, bi moralo biti vse v redu, kajne? Težave se pojavijo, ko vključite preveč intervalov hitrega teka, ker skušate kar takoj izboljšati čas. S tem tvegate mišične krče in druge poškodbe, poleg tega takšen pogost stres preprečuje telesu, da si napolni zaloge energije. Kljub zadostni količini spanja, boste kmalu občutili, da ne zmorete več.
3. Zavračate druge vrste vadb
Če ste odločeni, da bo vaše gibanje omejeno le na tek in čisto nič drugega, lahko pričakujete poškodbe v zgornjem delu telesa, predvsem v bokih, hrbtu in trebušnih mišicah. Šibek zgornji del pomeni slabo držo pri teku in posledično bolečine. Da bi se temu izognili, treninge teka kombinirajte z vajami za moč. Par uteži je obvezen pripomoček vsakega resnega tekača.
4. Razdalja in hitrost
V želji po takojšnjem napredku hkrati povečujete razdaljo in hitrost teka. Izkušeni tekači se včasih lahko izvlečejo skoraj brez posledic, za začetnike in starejše tekače pa je to prevelika obremenitev. Telo bo začelo odpovedovati, ko si boste tega najmanj želeli in treninge boste morali začasno prekiniti zaradi izčrpanosti ter drugih možnih poškodb (mišični krči, zvin, tekaško koleno …). Namesto tega najprej postopoma podaljšujte razdaljo, in ko jo lahko pretečete brez težav v “pogovornem tempu”, dodajte hitrost. Počasi se daleč pride.
- Preberite tudi: Treniramo za maraton: Kako se pripravljati, česa vam nihče ne bo povedal in kako si olajšati tek
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?