Prva menstruacija je ena izmed prelomnic v življenju, ki poleg odraščanja iz dekleta v žensko, botruje tudi k drugim spremembam.
Čeprav je starost, ko ste dobile svojo prvo menstruacijo gotovo vplivala na vas, se verjetno niste zavedale, da ima vpliv tudi dolgoživost.
Ob kasnejši prvi menstruaciji si morda lahko obetate daljšega življenja
Sodeč po raziskavi raziskovalcev s Kalifornijske univerze v San Diegu imajo ženske, ki so prvo menstruacijo dobile pozneje v življenju, namreč večjo verjetnost, da bodo živele dlje.
V raziskavi v okviru pobude za zdravje žensk, kjer so bili zbrani podatki 16.000 žensk po menpavzi, so ugotovili, da sta starost prve menstruacije in menopavze pomembna za splošno zdravje in dolgoživost. Raziskava kaže, da sta tako začetek menstruacije pri 12 letih ali več kot tudi začetek menopavze po 50. letu povezana z daljšim življenjem. Druge zanimive ugotovitve so se nanašale na to, da so ženske, ki so dobile menstruacijo pozneje v življenju, redkeje zbolele za sladkorno boleznijo ali začele kaditi.
Eden od vodij raziskave, Aladdin Shadyab, glede ugotovitev pravi: »Naša ekipa je ugotovila, da so imele ženske, ki so dobile menstruacijo pozneje, manj možnosti za določene zdravstvene težave, kot je koronarna srčna bolezen. Prav tako so ženske, ki so menopavzo doživele pozneje v življenju bile na splošno boljšega zdravja.«
Dolgoživost je sicer odvisna od mnogo dejavnikov
»Doseganje dolgoživosti je splošni cilj javnega zdravja, saj se mnogi med nami sprašujejo kako živeti dlje. Naša raziskava je pokazala, da imajo ženske, ki so dobile menstruacijo pri 12 letih ali več, ki so doživele menopavzo pri 50 letih ali več in ki so imele več kot 40 let reproduktivnega obdobja, večje možnosti, da bodo dočakale 90 let,« pravi Shadyab. Po vzoru in navdihu svojega dedka, ki je dočakal več kot 100 let, upa, da bo z raziskovanjem našel še več ugotovitev o tem kaj pripomore k daljšemu življenju.
Na splošno je znano, da je za dolgo življenjsko dobo je potrebnih več različnih dejavnikov in ni neke vrste »enoznačnega pravila.« Nekateri prisegajo na zdrav način življenja in zdravo prehrano, drugi na srečne odnose, kakovosten način življenja in malo stresa, veliko vpliva pa ima med drugim tudi genetika.
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa. 👇
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?