Kako pogosto bi morali očistiti umivalnik, straniščno školjko in prho? To priporoča strokovnjak

26. 2. 2024
Deli
Kako pogosto bi morali očisti kopalnico? (foto: Profimedia)
Profimedia

Čiščenje se verjetno ne nahaja na vrhu spiska najljubših opravil večine ljudi. 

Med to spada še zlasti čiščenje kopalnice, kjer se poleg straniščne školjke umivalnika in kopalne kadi, nahaja mnogo mest, ki so lahko leglo različnih škodljivih bakterij in umazanije.  

Čeprav je splošno znano, da je redno čiščenje in razkuževanje straniščne školjke ter preostale površine v kopalnici pomembno, se v kopalnici nahajajo tudi ostali predmeti in pripomočki, ki jih je potrebno čistiti. Kako pogosto se je primerno lotiti čiščenja različnih mest v kopalnici, v nadaljevanju svetuje strokovnjak na portalu Doctor's Ask.  

Ne spreglejte:

Nečistoča v kopalnici je lahko vzrok za različne virusne in glivične bolezni  

Kopalnice zaradi svoje namembnosti predstavljajo mesto za razvoj baterij iz katerih se lahko razvijejo različni povzročitelji virusnih bolezni.    

Bolezni, ki so povezane z nečistočo kopalnice, so nalezljive, pojasnjuje dr. Michael G. Schmidt, profesor mikrobiologije in imunologije. Trdi, da se lahko bakterije ali glivice razmnožijo z različnih predmetov z dotikom osebe, ki nosi povzročitelja okužbe.  

Pogosti patogeni, ki jih je mogoče najti v kopalnici so po mnenju strokovnjaka norovirus, gripa in rinovirusi. Ob skupni uporabi kopalnice se lahko tovrstne bolezni širijo, zlasti ob nerednem čiščenju prostora. Prav tako lahko vlaga iz prhe in kadi ustvari gojišče plesni, ki lahko povzroči alergijske reakcije ali poslabšanje simptomov astme.  

Kako pogosto je priporočljivo očistiti kopalnico in kopalniško opremo?  

Priporočljivo je redno čiščenje kopalnice glede na pogostost uporabe. Torej po sprotni potrebi ali pa vsaj enkrat na teden.    

Pogostost čiščenja opreme in predmetov, ki se nahajajo v kopalnici:   

  • Tuš zavesa in podloga za noge: čistite jih na tedenski ravni oziroma po potrebi še več. Zamenjajte ju vsaj vsakih šest mesecev, če sta plesnivi, že prej.
  • Kopalne brisače operite po 3-5 uporabah. Da preprečite razrast škodljivih bakterij, jih po vsaki uporabi popolnoma posušite.     
  • Straniščna školjka: vsak dan ali tedensko dezinficirajte vrhnji del školjke, še zlasti med morebitnimi virusi. Po potrebi menjajte straniščno ščetko.
  • Tuš kabina: očistite jo enkrat na teden ali pogosteje, kar je odvisno od pogostosti uporabe.   
  • Umivalnik in druge površine: očistite jih vsaj enkrat na teden ali bolj pogosto, če so umazani ali med virusnimi obolenji stanovalcev.     
  • Kopalniške podloge: očistite enkrat na mesec in po potrebi zamenjajte. Naj bodo suhe, da preprečite glivične okužbe.   
  • Kljuke in stikala za luči je priporočljivo večkrat tedensko obrisati z razkužilom, da se prepreči širjenje mikrobov.

Za čiščenje je na voljo veliko čistil, med katerimi so tudi takšna z bolj naravno sestavo. Ob tem je ključno poznati razliko med čiščenjem in razkuževanjem. Pri čiščenju se odstrani vidna umazanija, medtem, ko dezinfekcija uniči mikrobe.

Čeprav bi lahko večina ljudi verjetno kar nekaj časa uporabljajo umazano kopalnico brez kakršnih zdravstvenih posledic, ni vredno tvegati. Poleg tega pa se boste v čistejši kopalnici počutili veliko bolje kot v umazani. 

Vir: krenizdravo.dnevnik.hr

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?