Ali imate raje sesekljano ali celo čebulo? Ste vedno menili, da so jabolka okusnejša, če so narezana, kot če so cela? Kako lahko način rezanja hrane vpliva na njen okus? Znanost podaja odgovore!
Ne spreglejte:
- Zvečer vetrobransko steklo poškropite s TEM in zjutraj ne bo zamrznilo: Zlata vreden trik
- TO slovensko mesto so razglasili za božično prestolnico Evrope (in ne Dunaj ali Strasbourg)
Da bi razumeli, kako se to dogaja, je najprej pomembno upoštevati, da sta okus in vonj dve različni stvari. Okus je čut in vključuje specializirane receptorje na jeziku. Vonj, po drugi strani, lahko vključuje veliko različnih občutkov, o katerih poteka razprava, a večina se strinja, da je vonj prav tako pomemben kot okus.
Razlika v vonju, ko nekaj narežete ali ne, je eden od dejavnikov, ki lahko pojasni, zakaj je določena hrana lahko za nekoga po rezanju bolj ali manj okusna.
Skrivnost je v kemiji
"Ko narežete čebulo ali česen, se sprosti encim, imenovan alinaza, ki proizvaja značilno pikantnost ali aromo čebule oziroma česna, ki dejansko ni prisotna, ko niso narezani," je povedal dr. Charles Forney, znanstvenik, ki proučuje prehrano, in dodal, da "encimska reakcija tvori okus – torej, bolj ko je nekaj fino narezano, več okusa se bo sprostilo."
Tudi tekstura igra pomembno vlogo
"Če si v usta položite bolj zaobljeno zelenjavo, bo vaš um na splošno pomislil na nekaj, kar je sočnejše," je povedal Brendan Walsh, dekan na Ameriškem kulinaričnem inštitutu.
Pojasnil je, da bo nekaj, kar je narezano na kocke, imelo robove in pustilo vtis nečesa grobega ali trdega. "Vaš um bo mislil, da je nekaj okusnejše, če je površina gladka, in ne kotna."
Raziskovalci so prav tako opozorili, da lahko naša pričakovanja o tem, kakšen bo okus hrane, še preden jo dejansko zaužijemo, vplivajo na naše izkušnje okusa, kar pomeni, da lahko oblika hrane vpliva na to, kako bomo njen okus doživeli.
To je postalo še posebej očitno leta 2013, ko je proizvajalec čokolade Cadbury naletel na javno neodobravanje, potem ko je spremenil obliko mlečne čokolade iz pravokotnih kock v bolj zaobljeno obliko. Mnogi ljudje so trdili, da je zdaj slajša, kljub temu da je podjetje zatrdilo, da recept ni bil spremenjen.
Po študiji psihologa s Univerze v Oxfordu, profesorja Charlesa Spencea, je vse odvisno od tega, kako naši možgani povezujejo oblike z določenimi okusi.
"Znano je, da ljudje povezujejo sladkost z zaobljenostjo in kotnost z grenkobo, zato je mogoče pričakovati, da bo pravokotna hrana, če postane bolj zaobljena, spremenila zaznani okus s tem, ko bo v človekovo zavest vnesla idejo sladkosti," piše Spence.
Povzeto po: krstarica.com
Preberite še:
Bonus video: Strokovnjak za dolgoživost pojasnjuje, kako si s prehrano lahko podaljšamo življenje
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"