Je črv res pojedel del njegovih možganov?

26. 6. 2024
Deli
Je črv res pojedel del njegovih možganov? (foto: Profimedia)
Profimedia

Zdravje ameriškega predsedniškega kandidata Roberta F. Kennedyja mlajšega se je pred kratkim (znova) znašlo v središču pozornosti – tokrat zaradi nevrološke težave. 

V izjavi iz leta 2012, ki jo je nedavno povzel New York Times, je politik dejal, da je leta 2010 v njegove možgane prišel črv, "pojedel del teh in nato umrl". 

Kaj se je v resnici dogajalo? Tako stanje razloži Adam Taylor, profesor in direktor Centra za učenje klinične anatomije na univerzi Lancaster:

Kennedy je imel kognitivne težave. Zdravniki so sprva sumili, da ima možganski tumor, vendar se je izkazalo, da gre za okužbo s parazitom ali natančneje – z ličinkami svinjske trakulje

Okužbe s tem parazitom so pogostejše v revnejših državah in kjer ljudje živijo blizu živali. V ZDA je takšnih okužb nekaj sto na leto, prav tako redkejše so v Evropi. 

Človek je glavni gostitelj zrelih trakulj, vendar za širjenje potrebujejo 'posrednika'. Ko je trakulja enkrat pritrjena na črevesno steno, pa se razvija in raste zelo hitro – iz črevesja absorbira hranila in tvori na stotine proglotidov, tako lahko zraste do štiri metre v dolžino

Hermafroditi

Profimedia

Nekaj mesecev po okužbi se ti proglotidi oplodijo (trakulje so hermatfroditi – dvospolni organizem). Vsak proglotoid vsebuje 300 do 500 testisov in tri jajčnike in ko se sprostijo v prebavni trakt, vsebujejo med 50- in 60.000 oplojenih jajčec. Ti bodo izločeni z blatom in mogoče jih je opaziti kot mase v velikosti bučnega semena. To je lahko edini znak aktivne okužbe pri ljudeh, razloži prof. Taylor.

Ličinke trakulje lahko preživijo tudi zunaj gostitelja. In če se, na primer, prašiči pasejo na področju, ki je onesnaženo s človeškimi iztrebki, ki vsebujejo jajčeca ali ličinke (znane kot cisticerji), se žival okuži.

V želodcu ali črevesju živali prebavni encimi sprostijo cisticerje iz njihove obloge, kar jim omogoči prehod v tkiva in premikanje, kjer bodo povzročili cisticerkozo – aktivno okužbo. 

Najti jih je mogoče v vseh glavnih mišicah prašiča, vključno s srcem, pa tudi v jetrih, ledvicah, pljučih in možganih. 

Okužene prašiče se običajno zakolje preden cisticerji dozorijo v odrasle trakulje. Ko se tako meso okužene živali zaužije in to ni bilo pravilno toplotno obdelano, se zgodi enako v človeškem telesu. Cisticerji prebijejo črevesno steno in preidejo v krvni obtok, kjer nadaljujejo svojo pot do mesta, kjer se nastanijo in začnejo rasti ... Pod kožo (kjer nastane ogromna bula), v očesu, jetrih, srcu in pljučih. Da pa bi prišla trakulja do možganov, mora človek zaužiti jajčeca trakulje. 

Okužba, ki se širi po telesu, je znana kot cisticerkoza. Ko se okužijo možgani, se to imenuje nevrocisticerkoza.

Svinjske trakulje se ne hranijo z možganskim tkivom, absorbirajo pa hranila

Ne spreglejte tudi:

S trakuljo okužena oseba na začetku ne kaže simptomov ali le zelo malo. Začetni simptomi pa spominjajo na druge trebušne okužbe: slabost, driska, bolečine in sprememba apetita. Zato je bolezen težko diagnosticirati. 

Jajčeca je sicer mogoče opaziti v blatu, včasih tudi s prostim očesom. Pogosto je trakulja odkrita pri kolonoskopiji. Zgodi pa se tudi, da jajčeca blokirajo slepič, kar povzroči vnetje. 

Vendar ko ličinke pridejo v možgane in povzročijo nevrocisticerkozo, se lahko pojavijo številni potencialno resni in življenjsko nevarni simptomi. Zaradi ličink nastanejo majhne ciste, ki jih je mogoče odkriti pri slikanju možganov. Prav te ciste so razlog za simptome, pritiskajo na nevrone, kar lahko povzroči okvare v delovanju možganov, epileptične napade in smrt. 

Okužbe se navadno zdravijo z anthelmintiki. Lahko se uporabljajo tudi protivnetna zdravila. Operacija je zadnja možnost, torej v primeru, ko se bolnik ne odzove na nobeno od zdravil.

Vse skupaj je precej grozljivo in če ne želite, da vaše telo postane tabor, obstajajo preproste stvari, da se tej situaciji izognete. Na prvem mestu je skrb za ustrezno higieno rok. Po obisku stranišča in po rokovanju s surovim mesom si vedno dobro umijte roke. Drugi pomemben korak: meso vedno ustrezno toplotno obdelajte.