Zamašitev kuhinjskega ali katerega koli drugega odtoka je poleg nevšečnosti lahko tudi zajeten finančni zalogaj.
Nekatere stvari so med prvimi na spisku tistih, ki se ne bi smele znajti v odtoku, toda mnogi za njih sploh ne vedo, dokler za to morda ni že prepozno.
V odtoke nikar ne zlivajte maščobe in olja
Vodovodni inštalater Tom Watts je prek Magnet Kitchens izpostavil nevarnost, ki jih za odtoke predstavlja izlivanje maščob in maščobnih olj v odtoke. »Mastna olja in maščobe, ki se izlivajo v kuhinjske odtoke, se izsušijo in strdijo ter povzročijo hude zamašitve v cevovodih,« je opozoril in dodal: »Zaradi tega obstaja nevarnost, da se poškodujejo pomivalno korito in vse naprave (pomivalni in pralni stroji ter bojlerji) v kuhinji.«
Ne spreglejte:
Maščobe in olja v odtokih so poleg otroških robčkov najslabše stvari, ki lahko hitro privedejo k zamašitvi odtoka. Slednje pa vas lahko pošteno udari po denarnici. »Ko se olja strdijo, zamaškov ne bo mogoče odstraniti s potisnikom, zato bo moral priti vodovodar in z dragim strojem sesati ali odstraniti zamaške,« opozarja Wats.
Strokovnjaki iz podjetja Magnet še poudarjajo, da je bistvenega pomena, da namesto tega, da olja in maščobo zlijete v odtok, le-to raje zlijte v posodo ali izpraznite v ločen koš, ter ohlajeno in strjeno odnesite v zbirni center ali na domač kompost.
Nekaj koristnih napotkov za ravnanje z odtoki
Podjetje Magnet je pripravilo nekaj ključnih napotkov, ki jih je smiselno upoštevati, da ne poškodujete odtočnega sistema,. Med njimi so:
1. Uporaba odtočnega cedila v pomivalnem koritu
Četudi je večina kuhinjskih pomivalnih korit opremljena s sitom ali filtrom, ki preprečuje, da bi v odtok odtekale večje količine hrane, je namestitev večjega filtra oziroma cedila, ki se namesti v pomivalno korito še boljša rešitev za to, da se cevi ne zamašijo.
2. Ostanke hrane odvrzite v smeti
Ostanki hrane, četudi so majhni, ki se po jedi le sperejo s posode ali krožnikov, lahko sčasoma pričnejo povzročati težave, saj se v odtočnem sistemu postopoma nabere veliko strnjene hrane. V izogib temu, ostanke hrane s krožnikov in drugih pripomočkov raje odvrzite v smeti in ne v pomivalno korito.
3. Priporočljivo je redno čiščenje
V kolikor opazite kakšno spremembo v odtočnem sistemu je dobro, da kuhinjski odtok stresete mešanico približno 90 g sode bikarbone in 120 ml kisa, ki bo pomagala razgraditi morebitno maščobo in preprečiti zamašitev. Mešanico pustite delovati nekaj časa (približno eno uro) in nato sperite z večjo količino vroče vode.
Vir: mirror.co.uk
Preberite še:
- Počitnikovanje na Hrvaškem je dražje kot v Španiji, na Portugalskem in v Grčiji
- To sta dva vitamina, ki ju najpogosteje primanjkuje starejšim od 50 let (+ v katerih živilih ju dobite)
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"