V tem plemenu si moški svojo ženo deli z brati in to nikogar ne moti: šokiralo vas bo, kaj pričakujejo od ženske

22. 7. 2024
Deli
Mnogomoštvo je še zlasti priljubljeno v plemenih na severu in severovzhodu Nepala. (foto: Paul Quezada-Neiman / Alamy / Profimedia)
Paul Quezada-Neiman / Alamy / Profimedia

Poliandrija pomeni mnogomoštvo, ki ponazarja dinamiko, kjer ima ženska več moških. Četudi je v svetu manj razširjena, je ravno nasprotno v Nepalu, kjer je dovoljena tudi z zakonom. 

Tradicija poliandrije sicer ni nekakšna novodobna modna muha, saj se v Nepalu ohranja že stoletja. Sodeč po zapisih v staroindijskem epu Mahabbarata, je princesa Draupadi od boga Šive poskušala izprositi moža. Princesa se je petkrat obrnila k božanstvu,  ki jo je prav tolikokrat tudi uslišalo, ter jo nagradilo s petimi možmi.  

Še zlasti je mnogomoštvo priljubljeno v plemenih na severu in severovzhodu Nepala, kjer je malo zemlje, ki si je bratje ne želijo deliti, ko se poročijo. Posledično je za njih povsem sprejemljivo in naravno, da imajo eno ženo s katero živijo na skupnem posestvu ali isti hiši.    

Ne spreglejte:

Življenje ženske z več možmi v praksi

V vsakdanjiku tovrsten način življenje izgleda tako, da moški opravljajo vsa dela, ki naj bi bila namenjena ženskam. Eden na primer vodi gospodinjstvo, drugi opravlja delo na polju, tretji mož tke preproge in košare za prodajo, četrti jih prodaja na tržnici, peti skrbi za otroke, medtem, ko šesti hodi v službo.  

Ženska v tovrstni dinamiki ima povsem drugačno vlogo. Za vse moške v družini je zelo pomembno, da je srečna in zadovoljna. V prvi vrsti pa mora biti lepa in v ta namen lahko nosi nakit iz turkiza in koral, ki simbolizirata blaginjo in mir v družini.

Kako izgleda življenje ženske z več možmi v praksi?

Kako izgleda življenje ženske z več možmi v praksi?

Profimedia

Bogastvo - poglavitna prednost tovrstnih porok

Poglavitno prednost tovrstnih porok predstavlja bogastvo, saj so družine, ki se odločijo za takšne dinamike nekajkrat bogatejše od standardnih. Žensk v teh plemenih prav tako ne sprašujejo čigav je otrok in kdo je dedič, saj so vsi otroci njihovi, kar pomeni, da so tudi dediči po enakih delih zapuščine.  

Če ste se morda spraševali, kako lahko moški zdržijo ob vsej konkurenci, pa velja omeniti še to, da je v Nepalu poliandrija veliko bolj pogosta kot poligamija. Moški, ki se odločijo živeti na takšen način, pa ne hrepenijo po tem, da bi bili glava družine saj jim več pomeni varen dom in čim manj rivalstva.  

Nekaj bizarnih podrobnosti iz intimnosti

Toda ni vse zlato kar se sveti. Ženske nerade sklepajo tovrstne zakone zaradi številnih bizarnih razlogov, ki jih predstavljamo v nadaljevanju. Prvi izmed njih je, ker te poroke niso sklenjene iz ljubezni.

Pogosto se namreč dogodi tako, da najstarejši brat izbere svojo ženo, nato pa jo deli z mlajšimi brati. Če drugi bratje niso polnoletni, jih žena vzame pod svoje okrilje, jih do polnoletnosti vzgaja in jim nadomešča mater.  

Prav tako najstarejši brat določa dinamiko intimnih odnosov, pri čemer je ženska dolžna ugoditi vsakemu bratu in vsakemu tudi roditi enega otroka. Za nameček ima tudi oče vseh moških dovoljenje imeti spolne odnose s svojo snaho, kar pogosto tudi izkorišča. Kljub temu, da ima ženska pravico do ločitve, če tako želi, se to zgodi redko, saj z ločitvijo izgubi status v družbi.  

Vir: stil.kurir.rs

Preberite še: