Presenetljiva raziskava: TA lastnost že v otroštvu kaže, kdo ima največjo možnost, da obogati

3. 2. 2024
Deli
Uporniški otroci imajo sodeč po raziskavi več možnosti za bistveno večje denarne zaslužke v odrasli dobi. (foto: Profimedia)
Profimedia

Verjetno je marsikomu znan stavek iz otroštva: »Uči se, da ti ne bo potrebno preveč delati in boš veliko zaslužil-a.« Četudi dobronameren nasvet, pa se vedno ne izkaže za uporabnega tudi v praksi. 

Če bi bil namreč povsem resničen, bi se z bogastvom ponašalo veliko več ljudi, ki so v obdobju šolanja sicer sledili temu, da so se pridno učili in dobro izobrazili.  

Če bi stavili na to, da bodo glede obnašanje v šolskem obdobju, največ zaslužka v odraslem življenju deležni pridni otroci, bi udarili mimo. Vsaj sodeč po raziskavi, objavljeni v Developmental Psychology, ki razkriva, da imajo največ možnosti, da obogatijo, posamezniki, ki ne delujejo po pravilih.

Ne spreglejte:

Uporniki zaslužijo več denarja kot ubogljivi posamezniki

Leta 1968 so raziskovalci začeli preučevati 12-letne učence v šestem razredu. Med dejavniki preučevanja so bili inteligenca, lastnosti, vedenje in socialno-ekonomski položaj njihovih staršev. Nato so 40 let kasneje zopet vzpostavili kontakt z njimi.

Preučevani posamezniki, ki so jih učitelji opisali kot »prizadevne«, so sicer imeli prestižne službe, vendar pa marljivi nekdanji učenci v odrasli dobi niso zaslužili največ denarja. Največ so namreč zaslužili »poredni otroci«. Posamezniki, ki so kršili pravila in upirali avtoriteti staršev, so kot odrasli imeli najvišlje dohodke.  

Čemu pripisati to, da neposlušni zaslužijo več?

Avtorji raziskave domnevajo, da je eden od razlogov, zakaj so se 12-letni kršitelji pravil spremenili v odrasle z višjimi dohodki, neustrašnost pri pogajanju za višje plače ali povišice. Prav tako lahko razlog tiči tudi v tem, da namesto da bi jih skrbelo, kako se razumejo z drugimi, morda bolj zanimajo lastni interesi.

Prav tako avtorji raziskave niso izključili dejstva, da nekateri od posameznikov z visokimi dohodki morda živijo neetično, česar v raziskavi sicer niso mogli dokazati.  

Raziskava iz leta 2012, objavljena v Journal of Personality and Social Psychology, je pokazala, da prijazni ljudje zaslužijo manj. Še nekatere druge raziskave pa so potrdile dejstvu, da imajo lahko nekonformisti v življenju kar nekaj bonitet.

Nekoformizem ima lahko prednosti, če se usmeri v dobro

Erik Barker v svoji knjigi Barking Up the Wrong Tree navaja raziskavo in piše: »Šola nagrajuje ljudi, ki upoštevajo pravila, ne ljudi, ki spreminjajo stvari.« Otroci, ki so pripravljeni prekršiti pravila, lahko postanejo podjetniki, inovatorji in milijonarji.

Starše, ki se soočajo z otrokom, ki se rad upira in dela po svoje, lahko morda nekoliko tolaži dejstvo, da je kršenje pravil lahko prednost. Seveda je ob tem potrebno poudariti, da je poleg tega, da se ne skuša podjarmiti močne otrokove volje, usmerjanje njegove energije v nekaj pozitivnega, vzgoja dobrih moralnih vrednot ter odnosa do sočloveka, ključnega pomena, da odraste v čustveno stabilno in močno osebo.      

Vir: psychologytoday.com

Bonus video: Urša Milavec o notranjem miru in ravnovesju

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?