Se zbujate med 3. in 4. uro? Preverite, zakaj se to zgodi in kdaj morate k zdravniku

25. 1. 2024
Deli
Toda zakaj se zbudimo ob točno določeni uri?
No, razmislite o tem: večina od nas običajno zaspi med 23. uro in polnočjo ter se zbudi med sedmo in osmo uro zjutraj. Kateri časi so točno na sredini teh intervalov? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kot kognitivni terapevt je Greg Murray opazil, da je prebujanje v teh zgodnjih jutranjih urah pogosto povezano s stresom. Čeprav nas stres ponoči neposredno ne drži budnih, moti naše spanje, zato se takrat pogosteje zbujamo.

Strokovnjaki za spanje priporočajo vzdrževanje rednega urnika spanja, izogibanje pretiranemu brskanju po družbenih omrežjih ter ohranjanje telesne aktivnosti in izpostavljenosti močni svetlobi zjutraj.

Ne spreglejte:

Stefani Romiševski, somnologinja in direktorica klinike Sleepyhead, svetuje, da se vsak dan zbudite ob isti uri in ne greste spat, dokler ne zaspite.
Toda zakaj se zbudimo ob točno določeni uri?

No, razmislite o tem: večina od nas običajno zaspi med 23. uro in polnočjo ter se zbudi med sedmo in osmo uro zjutraj. Kateri časi so točno na sredini teh intervalov?

"Ponoči se naše spanje izmenjuje med spanjem s hitrimi gibi oči (REM) in spanjem brez REM. Vsaka stopnja spanja ima drugačen prag za to, kako enostavno se je zbuditi, ko traja," je pojasnila Anisa Das, pomočnica direktorja programa medicine spanja v Ohio State Wexner Medical Center.

"Ena od verjetnih razlag za prebujanje ob istem času vsako noč je, da zaspite ob istem času in nato vsako noč ob istem času dosežete lahkotno fazo spanja in se zbudite," je zapisala.

Morda mislite, da so cikli spanja ponavljajoči se vzorec, vendar dejansko preživimo različne količine časa v vsaki fazi, ko noč napreduje.
Pomembno je omeniti, da se z bližanjem jutra čas, preživet v REM spanju, povečuje – kar pomeni, da vse več časa preživimo v razmeroma lahkih in sanj polnih sanjah.

"Morda je možno, da del tega [zbujanja v zgodnjih urah] izvira iz prebujanja iz tesnobnih sanj," je za Newsweek povedal Michael K. Skalin, profesor psihologije in nevrologije na univerzi Baylor v Teksasu.

Ni nujno, da je to zaradi nočnih mor o bitjih iz ječe: "Znanstveniki že približno sto let sumijo, da nedokončane naloge ostanejo na povišani stopnji aktivacije v možganih in tam povzročajo nemir, dokler niso opravljene," je dejal. Na srečo to pomeni, da obstaja precej preprosto zdravilo: vodite seznam opravil in delajte kljukice.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek