Dr. He Lasa v ljubljanskem salonu za kitajsko masažo Oaza pomaga ljudem pri različnih težavah. Da pa bo teh težav v novem letu čim manj, nam je za leto 2016 pripravila 16 nasvetov za ohranitev oziroma izboljšanje zdravja.
Dr. Lasa je diplomirala v Junanu na fakulteti za kitajsko tradicionalno medicino. V 90. letih je pod vodstvom Guana Zunhuija, ki pripada 4. generaciji zdravniškega klana Guan, nadgrajevala svoje znanje akupunkture in moksibustije. Do nedavnega je delala v provinci Junan na oddelku za akupunkturo in tuina masažo v bolnišnici Pingan, ki združuje tako kitajsko kot tudi zahodno medicinsko znanje.
Med letoma 1999 in 2000 je delala v Angliji, v ordinaciji tradicionalne kitajske medicine.
Sledi načelu: postaviti bolnika v središče in izkoristiti vse potenciale in prednosti, ki jih ponujajo tradicionalna kitajska medicina in kitajska naravna zdravila, daje močan poudarek na sintezi teorije in prakse ter ima več kot 30 let bogatih kliničnih izkušenj.
Nasveti za ohranitev in krepite zdravja:
1. Pazite, da imate noge na toplem, tako se boste obvarovali pred vdorom mraza v meridijanski sistem, kar bi lahko vodilo v bolečine v sklepih in boleče menstruacije.
2. Zvečer namakajte noge v vroči vodi. Tako boste povečali svoj jang qi, ogreli svoje meridijane, poživili kri in odpravili zastoje.
3. Ne ponočujte. Če k počitku ne ležemo dovolj zgodaj, škodujemo svojemu jinu in sistemu ledvic, ki pa vplivata na našo odpornost in hormonski sistem.
4. Izognite se uživanju hladnih/presnih živil, s katerimi lahko poškodujete delovanje janga želodca in vranice, kar zlahka vodi do prebavnih težav in bolečin v želodcu.
5. Pri uživanje žit in zelenjave bodite pozorni na njihovo ravnovesje in na ravnovesje med jinom in jangom v prehrani. Naj bo hrana vaše zdravilo.
6. Pri športnih aktivnostih imejte zdravo mero, ki bo pozitivno vplivala na vašega duha in poživila vaš qi ter poskrbela za pretok qija in krvi po celotnem telesu.
7. Prepogosto sedenje škoduje sistemu ledvic in poraja bolečine v križu.
8. Ne preživite preveč časa za računalnikom, saj to lahko vpliva na primanjkljaj qija in krvi, nezadostnost njune pretočnosti, glavobole, bolečine v vratu in težave z vidom.
9. Bodite zmerni pri uživanju alkohola; majhne količine rdečega vina pozitivno vplivajo na vašo kri in prekrvavitev ter pretočnost qija in krvi.
10. Dolgotrajno kajenje poškoduje qi pljuč in kvarno vpliva na qi in kri.
11. Bodite pozorni, da jedi ne solite prekomerno, saj prekomerno uživanje soli poškoduje sistem ledvic in poraja visok krvni tlak.
12. Bodite pozorni na svoja čustva. Prekomeren strah škoduje ledvicam, pretirano razmišljanje škoduje vranici, pretirana jeza škoduje jetrom, pretirano veselje škoduje srcu, pretirana žalost pljučem.
13. Ne najejte se do sitega, vedno si pustite malo prostora, s čimer boste poskrbeli za vranico in vaš želodec ter posledično vaše zdravje.
14. Vsak dan si premasirajte točke na meridijanih in tako poskrbite za harmonijo qija in krvi ter ravnovesje jina in janga.
15. Vztrajajte pri moksibustiji. Moksanje* ima nežen vpliv na qi in kri, s toploto uravnoveša jin in jang, preprečuje nastanek bolezni in jih zdravi, upočasni učinke staranja.
16. Vadba taijija** združuje gibanje in mirovanje ter poskrbi za nego zdravja in učinkovito preventivo pred boleznimi.
Napisala Dr. He Lasa. Fotografije Profimedia.
*Moksanje – moksibustija je oblika starodavne toplotne terapije, ki z gretjem (ognja) stimulira določene točke telesa. Moksibustija je del tradicionalne kitajske medicine (TKM), ki pomaga pri čiščenju mraza in vlage iz telesa. Uporablja se za lajšanje različnih težav: različne bolečine, prehlad, gripa, slaba prebava, menstrualne težave, slabo počutje ... Pri moksibustiji se zažiga pelin, v nekaterih delih Kitajske tudi hmelj. Na spodnji strani pelinovih listov je puh. Ta puh postrgajo in ga uporabijo za mokso. V TKM se moksa uporablja direktno (na koži) ali indirektno (na akupunkturni igli, v posodi). V modernizirani kitajski medicini se moksa polaga v posebne šatulje, ki imajo dvignjeno mrežasto dno, tako da prižgana moksa ni v neposrednem stiku s kožo. Uporabljajo se tudi svitki mokse (moksa cigare), s prižgano moksa cigaro pa pregrevamo eno ali več točk.
**Taiji je starodavna kitajska borilna veščina, ki se v novejšem času uveljavlja predvsem kot sprostilno meditativna veščina krepitve vitalne življenjske energije in vzdrževanja dolgovečnosti.
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?