Ali ste vedeli, da je april mesec ozaveščanja o alkoholu?
V Sloveniji je alkoholizem žal še vedno precej normaliziran. Med nami je ogromno alkoholikov, ki jih sploh ne opazimo. Zdi se nam povsem normalno, če nekdo spije tudi več alkoholnih pijač dnevno in temu ne posvečamo pretirane pozornosti.
A je ravno odvisnost od alkohola še vedno ena najpogostejših pri nas. Pogosto je ravno alkoholizem tudi razlog za marsikatero družinsko težavo.
Danes smo za vas pripravili 5 dejstev o alkoholu, ki so zanimiva, a hkrati zaskrbljujoča.
1. Alkohol je povezan z nastankom ogromno bolezni
Alkohol najpogosteje povezujemo z nastankom bolezni jeter; že en vikend pretiranega pitja lahko privede do prve stopnje alkoholne zamaščenosti jeter. Stanje je dolgo časa reverzibilno in če se po takem vikendu vrnete nazaj k običajnemu, zdravemu življenjskemu slogu, se jetra regenerirajo. Če pa z alkoholom pretiravate na dnevni bazi, lahko hitro pride do dolgotrajnih težav.
Je pa uživanje alkohola lahko povod za nastanek celega spektra bolezni. Poleg bolezni jeter ga povezujejo še
- z boleznimi srca in ožilja,
- trebušne slinavke,
- rakavimi obolenji,
- depresijo,
- anksiozno motnjo,
- demenco in še z mnogo drugimi.
2. Alkohol je precej kaloričen
Gram čistega alkohola ima 29.31 kJ (7 kcal), kar je več, kakor gram beljakovin ali gram ogljikovih hidratov. (oboje ima okoli 16.75 kJ/g (4 kcal/g)).
Seveda je kalorična vrednost alkoholne pijače odvisna od same sestave, ima pa večina žganih pijač okoli 837-1047 kJ (200-250 kcal) na 100 g. Pijače z večjim deležem alkohola imajo navadno tudi več kalorij.
3. Uživanje alkohola vodi v slabe odločitve
Marsikdo, ki je že bil pijan, bi se s to trditvijo strinjal. Pogosto slišimo kakšno zabavno pijano zgodbico, ko je nekdo zaradi alkohola v krvi naredil kakšno neumnost. Je pa zadeva dejansko precej resna; pri veliko ljudeh se ravno te pijane zgodbice končajo tragično.
Akohol zamegli naš razum, kar lahko vodi v nevarna dejanja, kot so vožnja pod vplivom alkohola, neželeni spolni odnosi, nasilje do sebe in drugih.
4. V Sloveniji imamo velik problem z alkoholom
V letu 2014 je registrirana poraba alkohola v Sloveniji znašala 10,9 litrov čistega alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. Tistega leta je bilo pri nas zabeleženih 804 primerov smrti izključno zaradi alkohola, izgubili pa smo vsaj 4.367 let potencialnega življenja zaradi prezgodnjih smrti kot posledic alkohola. Vsak dan v Sloveniji zaradi alkohola v povprečju umreta 2 osebi.
5. Tudi zmerno uživanje alkohola je lahko nevarno
Sicer za zdravega posameznika ni popolnoma nič narobe, če si občasno privošči kak kozarec vina, a v nekaterih primerih je odsvetovano tudi to.
Že manjša količina alkohola je odsvetovana za:
- Nosečnice oziroma dekleta, ki se trudijo zanositi
- Doječe matere
- Osebe, ki jemljejo zdravila, ki se jih ne sme kombinirati z alkoholom
- Srčne bolnike
- Ljudi z boleznimi jeter in/ali trebušne slinavke
- Zdravljene alkoholike
Zmerno uživanje alkohola načeloma ni problematično, a je vseeno pomembno, da se zavedamo nevarnosti in, predvsem, da smo zmerni.
Veronika Sivka
- Vas zanima, kaj se z vašim telesom zgodi, če 2 tedna ne uživate alkohola? Preberite si lahko tukaj!
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"