Že nekaj korakov v zeleni oazi poskrbi, da se sprostimo, telo pa potem lahko samo črpa zdravilne moči dreves.
Edinstvena mešanica iz dreves, zemeljskega zraka in igre svetlobe in senc enako dobro dene tako telesu kot tudi duši. Japonski znanstveniki so odkrili, da se pri ljudeh, ki se sprehajajo po gozdu, bistveno zmanjša raven stresnih hormonov. Poleg tega zelena barva sprošča tudi oči.
Za zdrava pljuča
Zrak v gozdu je tako čist kot ob morju. Delež prašnih delcev, ki obremenjujejo pljuča, je za 90 odstotkov nižji kot v mestu. Gozd je pravi balzam za naše bronhije. Sprehod v gozdu povečuje kapaciteto pljuč, znižuje krvni tlak in izboljša elastičnost krvnih žil.
Za možgane
Ko v gozdu iščete cvetove, jagodičje ali gobe, se v možganih sproži pravi ognjemet živčnih celic: te se osredotočijo na številne barve, oblike in strukture iskanega ter tako aktivirajo možgane.
Za bolj prožne sklepe
Mehka gozdna tla z listi in iglicami imajo čisto posebno odliko. Noge, kolena in boki pa tudi hrbtenica niso tako obremenjeni, kar je idealno za ljudi, ki imajo bolečine v hrbtu ali težave s sklepi.
Razbremenitev sluha
Gozd ponuja edinstveno zvočno kuliso: ptički pojejo, listje na drevesih pa šumi. To ni le blagodejno, temveč je v gozdu bistveno tišje kot v mestu. Poleg tega je telo po sprehodu v gozdu tako nasičeno s kisikom, da je tudi presnova optimalna. V gozdu se umirite in nato ponoči spite trdno in globoko.Blažitev bolečin
Neka ameriška študija je dognala, da so pacienti, ki so jih operirali, med zdravljenjem potrebovali bistveno manj protibolečinskih sredstev in so jih lahko hitreje odpustili, če so skozi okna klinike lahko gledali v gozd.
Pomoč pri prehladih
Iglice iglavcev vsebujejo učinkovita eterična olja. Ta pomagajo pri sproščanju sluzi iz bronhijev v primerih prehladov. Namig: pripravite si dodatek za kopel iz 200 g svežih iglic, ki jih 5 minut kuhajte v vreli vodi. Prevretek zlijte v vodo za kopanje in se za 10 minut potopite v blagodejno kopel.
Foto: Profimedia