7 naključnih zdravstvenih problemov, ki jih lahko povzroči stres

8. 8. 2017
Deli
7 naključnih zdravstvenih problemov, ki jih lahko povzroči stres (foto: Profimedia)
Profimedia

Če ste imeli stresen teden, mesec ali celo leto imate veliko možnosti, da poleg psihičnih posledic občutite tudi fizične. Vse znake zlahka zanemarite in pomešate z drugimi zdravstvenimi stanji, zato preverite, čemu je vzrok stres.

Nenehna utrujenost

Kot del odziva na stres telo prične proizvajati hormon kortizol, ki ga sprošča v krvni obtok. Ta je lahko koristen, saj poveča energijo, ko to najbolj potrebujemo. Vendar mora med »sunki« energije miniti veliko časa, saj se v nasprotnem primeru spopadamo z visokim pritiskom in krvnim sladkorjem. Telo ga proizvede na primer takrat, ko tečemo za avtobusom. Ker se pomirimo, ko se usedemo in spoznamo, da ne bomo zamudili sestanka, s tem ni nič narobe. Problem nastane, ko se kortizol proizvaja kronično, zaradi stresa v službi in doma. To vodi v nenehno utrujenost, saj imate občutek, da morate biti nenehno pripravljeni.

Krči

Velikokrat jih zamenjamo z drugimi izgovori, kot je: »morda sem kaj čudnega pojedel«. Če se pojavljajo pogosto in ne najdete pravega vzroka, je morda kriv stres. Spet je krivec kortizol, ki se lahko »poigra« s prebavnim sistemom, kar občutite kot krče.

Pritisk v prsih

Pritisk v prsih, ki ga občutite kot sunek, kadar izveste slabe novice, je reakcija živčnih prenašalcev. Ti se raztezajo tudi širše po telesu, ne le v vaših možganih. Ko zaznavate stres in napetost, se živčni prenašalci aktivirajo preko simpatičnega živčevja (del avtonomnega živčnega sistema, ki je odgovoren za reakcije na različne situacije) v prsih, čeprav srce deluje normalno. Bolečina je povezana tudi z zgago, ki jo stres še poslabša. Če občutite pritisk v prsih, se takoj zglasite pri zdravniku, saj je to lahko  znak srčnega infarkta in drugih obolenj. Pogosto pa je povzročitelj stres.

Povečano izgubljanje las

Normalno je, da človek vsak dan izgubi nekaj las. Če pa opazite, da se je količina nenadoma povečala in vam lasje odpadajo bolj kot običajno, je povzročitelj lahko stres. Ko se koncentracija kortizola v telesu poviša, se telo premakne v stanje vnetosti in zmanjša pretok hranljivih snovi do lasnih mešičkov ter jih preusmeri v druge dele telesa. Zato posledično izgubljate lase. V tem primeru se posvetujte z zdravnikom, ključnega pomena pa je tudi omejitev stresa.

Kožni izpuščaji

Skoraj vse probleme s kožo napetost še dodatno poslabša. Še bolj vpliva na vse oblike kožnih izpuščajev in luskavico. Ko opazite nenadno poslabšanje kožnih težav, jih skušajte odpraviti z izogibanjem situacijam, ki v vas vzbudijo napetost. Če se stanje ne popravi, pa je seveda nujen obisk strokovnjaka.

Prebavne motnje

Nekateri se na stres odzovejo z diarejo, kar ni naključje. Prebavni trakt vsebuje enake živčne prenašalce kot možgani. Ti reagirajo, ko začutijo, da se v glavi dogaja nekaj neobičajnega. Zato vas boli trebuh ali pa morate na stranišče pogosteje. Ljudje, ki trpijo za boleznimi kot je razdražljivo črevesje, imajo v stresnih situacijah več simptomov, stanje se lahko tudi zelo poslabša.

Izbruhi aken

Če imate probleme z aknami, na obrazu lahko spremljate obdobja, ko doživljate manj ali več stresa. V stanju, ko ste pod fizično in čustveno napetostjo, se akne poslabšajo in ponovno izbruhnejo, tudi če zaradi »slabe kože« še bolj pazite na higieno.

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: "Življenje nam prek izzivov želi nekaj povedati" | Dejan in Tamara - Pot do spremembe