7 znakov, ki kažejo na hormonsko neravnovesje

22. 9. 2017
Deli
7 znakov, ki kažejo na hormonsko neravnovesje (foto: Profimedia)
Profimedia

Hormoni – kemikalije, ki jih sproščajo žleze po celem telesu – so odgovorni za vse: od spolnega razvoja, do metabolizma, moči, zdravja in kosti. Zato je marsikatera težava povezana s hormonskim neravnovesjem.

Najprej nekaj kratkih pojasnil, kako delujejo glavni hormoni, ki so pogosto odgovorni za neravnovesje:

  • Inzulin: pomaga uravnavati prehod glukoze (sladkorja) iz hrane, ko ta vstopi v celice, kjer je uporabljena kot energija.
  • Testosteron: je primarni moški spolni hormon, ki je odgovoren za spolni razvoj moških. Pomaga tudi pri ravneh energije in pridobivanju mišične mase.
  • Estrogen in progesteron: sta primarna ženska spolna hormona, ki sta odgovorna za menstrualni cikel, ovulacijo in vzdrževanje nosečnosti.
Kateri simptomi kažejo na hormonsko neravnovesje?

1. Utrujenost

Občutek utrujenosti kljub zadostni količini spanca je eden izmed najbolj pogostih opozorilnih znakov, ki kažejo na hormonsko neravnovesje. Za to je lahko odgovornih več dejavnikov, vendar je najbolj verjeten krivec inzulin, še posebej, če njegove ravni ostajajo visoke. Dobra novica je, da lahko raven zmanjšate z ustrezno prehrano, ki ne vsebuje belega sladkorja in drugih preprostih ogljikovih hidratov. Pomaga tudi redna vadba in izgubljanje odvečnih kilogramov (če jih imate).

2. Težave s spancem

Poleg utrujenosti je logična posledica tudi nespečnost. Pri moških je to lahko znak, da so ravni testosterona nizke, medtem ko je za ženske v tem primeru značilna nizka koncentracija progesterona. Poleg zdravljenja s hormoni obstajajo tudi naravne možnosti, kot so zeliščni pripravki. Vendar se o vsem najprej posvetujte z zdravnikom.

3. Pomankanje želje po spolnih odnosih

Pri ženskah se ravni estrogena znižajo v času menopavze, pri moških pa testosteron upade po petdesetem letu. To je lahko vzrok za pomankanje zanimanja za spolne odnose. Pomagajte si s hormonski terapijami, za katere se obrnite na strokovnjake.

4. Nočno znojenje in vročica

Mnogo žensk se ob začetku menopavze sreča z nočnim potenjem in oblivanjem vročice, kar lahko precej oteži spanec in je neprijetno celo podnevi. To je znak, da ravni estrogena počasi upadajo. Rešitev so, podobno kot pri prejšnjih točkah, hormonske terapije in zeliščni pripravki.

5. Slab spomin in koncentracija

Ko kar naenkrat vsak dan iščete denarnico ali ključe in se v službi ne morete skoncentrirati na delo, je to lahko pokazatelj neravnovesja hormonov, predvsem kortizola. Ko daljše časovno obdobje doživljate stres, se nadledvične žleze utrudijo in zato ne morejo proizvesti primernih količih kortizola. To vpliva na kognitivne funkcije kot sta spomin in osredotočenost.

6. Čustvene težave

Razdražljivost, živčnost, depresija in hitro spreminjanje razpoloženja niso nujno posledice mentalnih bolezni ali stresnega obdobja, za to so lahko krivi tudi hormoni. S hormonsko terapijo nadomestite pomanjkanje progesterona in estrogena, s hujšanjem pa nadzorujete estrogen.

7. Povečanje telesne teže

Ne le da je to pogosta težava, ampak tudi zelo slabo vpliva na samozavest in samopodobo. Za to je lahko odgovornih več hormonov, glavna med njimi pa sta inzulin in kortizol. Ko so njune ravni previsoke, sporočita telesu, da potrebuje glukozo, ki jo ta shrani kot maščobo, običajno na predelu trebuha. Pri obvladovanju stresa se zatecite k meditaciji, jogi ali vajam za globoko dihanje, pri izgubljanju teže pa spremenite prehrano tako, da ta ne bo tako vplivala na inzulin. Za pomoč se obrnite na strokovnjake.

Preberite tudi: 

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?