8 stvari, ki dobro denejo vašemu črevesju

6. 4. 2016 | Vir: liza.aktivni.si
Deli
8 stvari, ki dobro denejo vašemu črevesju (foto: Getty images)
Getty images

Dragi prebavni organ, oskrbuješ nas s hranilnimi snovmi in energijo. Tvoje bakterije nas ščitijo pred okužbami in uravnavajo naš imunski sistem. Poleg naše teže so s tabo tesno povezana tudi naša čustva. V zahvalo bomo tokrat poskrbeli malo tudi zate in za tvoj dobri občutek v želodcu. Obljubljeno!

1. Tebi kruli? Le kaj se skriva za tem ...

Ob tem pogosto pomislimo, da nam želodec sporoča, da je lačen. Vendar to (večinoma) ne drži.

Kdor ob vsakem kruljenju še nekaj poje, na dolgi rok le preobremeni svoje črevesje. To namreč ne želi biti stalno polno, ker potrebuje tudi čas za prebavljanje.

Pri tem sproža zvoke, ker mora transportirati, kar smo pojedli. Če vam je pri tem nerodno, raje popijte požirek vode. In prebavno delo bo spet potekalo 'neslišno'. Zdravnika obiščite le v primeru kruljenja in krčev ali driske.

2. Damo ti, kar potrebuješ

Če bi lahko črevesje povedalo, kaj je njegova najljubša hrana, bi se med prvimi desetimi zagotovo znašli kefir, jogurt in kislo zelje. Ta hrana ga namreč oskrbi z mlečnokislinskimi bakterijami, ki skrbi za ravnovesje črevesne flore. Laktobacili ali pa bifidobakterije v probiotičnem jogurtu celo zelo ciljno pomagajo pri zdravljenju zaprtja in raznih vnetij. Črevesje ima tudi zelo rado balastne snovi.

Priporoča se 30 g dnevno – denimo iz polnozrnatih živil, zelenjave in sadja. Ob tem morate popiti tudi dovolj vode ali čaja. Najbolje brez sladkorja. Ta v prekomernih količinah črevesju škodi enako kot alkohol ali preveč mesa.

3. Če si razdražen, to vzamemo resno

Če naš želodec po jedi 'ropota' in nas tišči, bodite pozorni na netoleranco za določena živila. Če denimo ne prenašate mlečnega sladkorja, vas bo bolel trebuh, napihnjeni boste, pojavi pa se lahko tudi driska. To na dolgi rok škodi črevesju!

V pomoč vam bo poseben dihalni test pri gastroenterologu. Če potrdi netoleranco za laktozo, boste začeli uživati izdelke brez nje. Ni dobro kar naprej preobremenjevati črevesja!

4. Antibiotike dobiš le, če je smiselno

Antibiotiki so seveda pravi blagoslov v boju proti bakterijskim infekcijam. Toda zdravilo ne razlikuje med slabimi in dobrimi bakterijami. Pogost stranski učinek je zato driska. Pomagate si lahko s probiotiki, vsekakor pa se pogovorite s svojim zdravnikom. Ob običajnih prehladih nikar ne posegajte po antibiotikih.

5. Potrebuješ svoj ritem? In ga boš tudi dobil!

Naše črevesje ima rado zanesljivost. Vstajanje ob isti uri, sproščeno kopel po večerji ... Zmede ga lahko že dopust. V takem primeru je pomembno, da spet vzpostavite neko rutino, ne pritiskate nase, kdaj morate iti na potrebo, in daste črevesju čas, da se privadi na nove okoliščine. Po odvajalih posezite le v primeru hudega zaprtja.

6. Neradi te spravljamo v stres – ali pa se lotimo joge

Zakaj? Ker joga krepi našo notranjost in razgrajuje stresne hormone. Ti se namreč zelo radi 'usedejo' na črevesje. Ko se zakrči in 'stavka', pomaga, da se dobro nadihate in s prstom v smeri urinega kazalca nekaj minut krožite okoli popka. To pomiri trebuh, možgane in psiho.

7. Zate se gibljemo

Tek, ples ali posebne vaje za trebuh – gibanje poskrbi za aktivnost črevesja. Le pri akutnem trdovratnem zaprtju ne pomaga več niti šport. Zdravniki svetujejo, da na stranišču telo nagnete močno naprej in se znova vzravnate.

Lahko pa posežete tudi po odvajalih. Ko se po njihovem zaužitju črevesje izprazni, traja tri dni, da se spet napolni in da je pripravljeno na normalno izločanje. Povsem normalno je, če greste na blato trikrat dnevno ali pa enkrat na tri dni. Le če mine več kot tri dni in vas med izločanjem boli, morate obiskati zdravnika.

8. Skrbimo za preventivo

Zelo uspešen je program Svit, ki skrbi za preventivo pred rakom debelega črevesja. Najpomembnejše je seveda zgodnje odkrivanje morebitne bolezni.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord