Mnogi sladkorni bolezni pravijo 'tihi ubijalec', saj lahko bolnik zlahka spregleda simptome in je vrsto let celo brez kakršnihkoli težav.
Danes je na svetu že več kot 240 milijonov sladkornih bolnikov. Samo v ZDA jih je približno 18 milijonov. V Sloveniji se je število sladkornih bolnikov povzpelo prek 130 000 in se v zadnjem obdobju nenehno povečuje. Seveda pa ocena ni povsem zanesljiva, saj je odstotek tistih, ki niti ne vejo, da so oboleli, precej visok.
Kako preveriti, ali imate sladkorno bolezen?
Najboljši način je seveda obisk osebnega zdravnika, ki vas bo napotil v laboratorij na krvni test.
Sicer pa velja nekaj več pozornosti nameniti naslednjim 9 znakom:
1. Pretirana žeja in pogosto uriniranje
Pretirana žeja in pogosto uriniranje, zlasti ponoči, sta med pogostejšimi znaki sladkorne bolezni. Razlog? Na žejo med drugim vpliva tudi raven glukoze (sladkorja) v telesu. Na drugi strani ledvice delujejo pospešeno, da bi s tekočino, ki jo zaradi žeje popijemo, odvečno glukozo izločile iz telesa.
2. Povečan apetit
Tudi nenadni napadi lakote oziroma povečan apetit je lahko znak sladkorne bolezni. Zaradi neučinkovitega delovanja inzulina celice ne dobijo glukoze, kar telo občuti kot pomanjkanje.
3. Izguba teže
Čeprav je bolnik neprestano lačen, pa pretirano visoka ali nizka raven sladkorja v krvi lahko povzroči hitro hujšanje (od 5 do 10 kg v dveh ali treh mesecih). Vendar takšno hujšanje ni zdravo! Ker je postal inzulin neučinkovit in telo hrane ne more pretvoriti v energijo, ta reagira z razgradnjo proteinov iz mišic, da bi dobilo dodaten vir energije.
4. Izčrpanost in nenehna utrujenost
Neučinkovitost inzulina pri pretvorbi hrane v energijo je med drugim tudi razlog za utrujenost in zaspanost. Utrujenost se navadno razvija počasi. Bolniki kasneje pogosto ne zmorejo niti težjih telesnih naporov.
5. Zamegljen vid
Sladkorna bolezen poškoduje male krvne žile v ozadju očesa, te postanejo porozne in puščajo tekočino ali kri, kar vpliva na to, da je bolnikov vid moten in da slabše vidi – razvije se diabetična retinopatija.
S pravočasnim diagnosticiranjem je lahko izgubo vida zaradi retinopatije mogoče preprečiti.
6. Počasno celjenje ran in prask ter pogoste okužbe
Okužbe, praske, modrice... ki se celijo počasi, so še en znak sladkorne bolezni. Vzrok so poškodovane krvne žile, zaradi katerih kri, ki je nujna za celjenje, nekaterih predelov ne more doseči.
7. Težave s kožo
Pri bolnikih se pogosto pojavi suha in srbeča koža (vzrok najverjetneje tiči v slabi prekrvavljenosti) ter diabetična dermopatija (svetlo rjave lise, predvsem na predelu vratu, pazduhe...).
Kožni zaplet zaradi slabo vodene sladkorne bolezni je lahko tudi eruptivna ksantomatoza, ki se kaže z rdečkastorumenkastimi tvorbami, ki imajo obliko graha.
8. Glivične okužbe
Pri sladkornih bolnikih se poveča dovzetnost za glivične okužbe, saj se glivice najbolje razmnožujejo prav v takšnem okolju. Pri ženskah so zato pogostejše predvsem vaginalne okužbe.
9. Mravljinčenje in otrplost
Mravljinčenje v rokah in nogah ter pekoča bolečina in oteklina so znaki, da je sladkorna bolezen poškodovala živce. Okvare živčevja pri bolnikih s sladkorno boleznijo poimenujemo diabetična nevropatija.
Pogosto se začne s ščemenjem ali mravljinčenjem v prstih nog, nato pa se mravljinčenje širi navzgor na stopala, gležnje in goleni. Ščemenju in mravljinčenju se lahko pridruži bolečina.