ZELO STE CINIČNI
Raziskava je odkrila, da starejši ljudje, ki so po naravi cinični, doživijo večji kognitivni odklon. Vzrok je lahko stres - vemo, da ima stresni hormon kortizol slab vpliv na možgane in da pod stresom ne razmišljamo jasno. Če je vaš pogled na svet ciničen, skušajte ugotoviti, kdaj vas prevzamejo negativne misli. Počasi začnite spreminjati miselnost, kar bo vzelo veliko časa, vendar je vredno truda.
Raziskava: https://n.neurology.org/content/82/24/2205
VAŠA POZORNOST ODTAVA
Se vam pogosto zgodi, da se težko zberete, saj vaša pozornost kar bega od ene stvari do druge? Če se to dogaja pogosto, je morda čas, da simptom omenite zdravniku. Lahko gre za kognitivno staranje možganov. To se lahko začne dogajati že po 30. letu starosti in je lahko zelo zgoden znak Alzheimerjeve bolezni.
PRIJATELJI VAM GOVORIJO, DA POZABLJATE
Vsakemu se zgodi, da kaj pozabi, zato se ne vznemirjajte, če se niste spomnili, da imate danes večerjo s prijatelji, ali če ste prišli v kuhinjo in niste več vedeli, po kaj ste prišli. Ko pa tudi drugi začnejo opažati, da se vaše vedenje spreminja in pozabljate pogosto, komentarja ne prezrite. Mnogo ljudi, ki imajo težave s spominom in možgani, se namreč tega ne zaveda.
ČEZ DAN STE UTRUJENI
Ena neprespana noč ne bo naredila veliko škode. Če ste večkrat neprespani in bi lahko podnevi skoraj vsak dan zaspali vsaj za kakšno uro ali dve, pa to ne bo pustilo le fizičnih posledic, pač pa tudi fizične spremembe na možganih, ki so neposredno povezane s staranjem. Škodljive so prav tako spalne motnje kot je spalna apneja, ko ponoči med spanjem oseba za nekaj časa preneha dihati.