Ali tudi vi kdaj skočite na stranišče "za vsak slučaj?" Preverite, kako to vpliva na vaše zdravje

18. 7. 2024
Deli
Ali tudi vi kdaj skočite na stranišče "za vsak slučaj?" Preverite, kako to vpliva na vaše zdravje (foto: Profimedia)
Profimedia

Že od malega smo učeni, da skočimo na stranišče "za vsak slučaj" vsakič, preden odidemo od doma, strokovnjaki pa razkrivajo, da je to početje za naše zdravje pravzaprav precej škodljivo.

Ravnajte v skladu z vašim mehurjem

Sečni mehur je zelo pametni organ v našem telesu. Zahvaljujoč prožnim stenam ima možnost spreminjanja prostornine pod vplivom urina, ki se nabira v njem. Medtem ko mišic mehurja ne moremo neposredno nadzorovati, lahko zaradi mišic medeničnega dna vplivamo na proces izločanja urina.

"Bolj kot se mehur polni z urinom, močneje delajo mišice, ki obdajajo sečnico, in jo tako zapirajo in preprečujejo prezgodnje praznenje. V tem času, ko je urin shranjen, je mišica, ki obdaja mehur sproščena, s čimer lahko poveča svoj volumen in nam omogoči mir med posameznimi obiski stranišča. Čas njegove aktivnosti (kontrakcije) nastopi med uriniranjem," pojasnjuje dr. Ana Jakobik.

Ne spreglejte: 

Posledice uriniranja "na silo"

Če na stranišče odhajate prepogosto, izsiljujete proces uriniranja, preden se mehur napolni z dovolj tekočine, kar pa lahko povzroči hude zdravstvene posledice. S prisilnim uriniranjem motite mišice in sam proces uriniranja, prav tako pa lahko pogost in močan pritisk na mehur povzroči obremenitev vezi, ki podpirajo organe, in lahko povzroči spuščanje medeničnih organov.

Nenaravna prisila mehurja k delovanju lahko privede do zapletov, kot je npr. motnja signalizacije mehurja. Ker se mehur navadi na pogosto urniranje in začne možganom pošiljati signale tudi, ko še ni prpravljen na praznenje, boste morali pogosteje na stranišče, četudi tega zares ne potrebujete. Pogosto uriniranje v majhnih količinah povzroča oslabitev mišic mehurja in lahko privede do razvoja urinske inkontinence.

Vir: mondo.rs