Depresija spada med pogoste bolezni modernega sveta, za posledicami katere, se po nekaterih ugotovitvah spopada okrog 350 milijonov ljudi po vsem svetu.
Najpogostejše zdravilo, ki ga večinoma predpisujejo zdravniki v želji, da bi depresija izvenela, so antidepresivi. S tem skušajo odpraviti kemična neravnovesja v delovanju možganov, vendar pa kot pomoč obstajajo tudi različne alternative.
S katerimi načini si lahko pomagate zoper depresijo?
Hrana je lahko »zdravilo«
Čeprav je vsak človek edinstven, obstajajo univerzalne izbire, ki so zdravilne za vsakogar, ki trpi za depresijo. Predstavljamo vam nekaj živil in vitaminov, za katere je znano, da pomagajo pri lajšanju depresije:
Zdrave maščobe: Ribe, orehi, laneno seme, temnolistna zelenjava, kokosovo olje in avokado so bogati z maščobnimi kislinami omega 3, ki tvorijo možganske hormone in DHA, ki izboljšujejo razpoloženje in kognitivno delovanje.
Vitamin D: Vitamin D je pomemben za uravnavanje razpoloženja. Poleg tega, da je v sončni svetlobi, ga najdete v ribah, mleku, jajcih in gobah.
Hranljivi ogljikovi hidrati: Uživajte polnovredno sadje in zelenjavo ter polnozrnate izdelke, ki vsebujejo vlaknine, vitamine in minerale. Poleg tega, da nahranite svoje telo, boste ustvarili nevrotransmiter serotonin.
Vitamini skupine B proti stresu: Raziskave kažejo, da sta vitamina B6 in B12 koristna v boju proti depresiji, saj pospešujeta proizvodnjo nevrotransmiterjev, zlasti serotonina, in izboljšujeta kognitivno delovanje. Živila, bogata s temi vitamini, vključujejo ribe, perutnino, jajca, banane, stročnice, stročnice in zeleno papriko.
Temna čokolada: Čokolada, zlasti temna in surova čokolada ali kakav, je močan vir za krepitev serotonina.
Zeleni čaj: Poleg tega, da je bogat vir antioksidantov, vsebuje tudi aminokislino teanin, za katero je bilo ugotovljeno, da učinkuje proti depresiji, saj spodbuja proizvodnjo nevrotransmiterjev, vključno s serotoninom.
Magnezij: Magnezij je ključno hranilo, ki ga veliko ljudem primanjkuje. Eden od simptomov pomanjkanja sta tesnoba in depresija. Za dvig ravni magnezija vključite morsko hrano, mineralno vodo, mandlje, grah, brokoli, ovsene kosmiče, laneno seme, banane ali indijske oreščke.
Izogibajte se: sladkorju, ki je odgovoren za nestabilnost krvnega sladkorja, kar povzroča nihanje razpoloženja in alkoholu, ki ima sicer lahko začasen pozitiven učinek, vendar je v resnici depresivno sredstvo.
Čim več se gibajte
Vadba je eden izmed najučinkovitejših načinov za naravno premagovanje depresije. Med drugim zaradi tega, ker uravnava kemikalije v možganih in naravno povečuje količino nevrotransmiterjev, vključno s serotoninom, noradrenalinom in endorfini. Poskusite z jogo, vsakodnevnim sprehodom in tudi z vajami z utežmi, vsaj nekajkrat na teden.
Naužijte se svetlobe in poskrbite za kakovosten spanec
Vitamin D je bistvenega pomena za obvladovanje simptomov. Če imate na voljo sončno svetlobo, preživite vsak dan na soncu vsaj 20 minut. Obstaja močna povezava med nespečnostjo in depresijo. Pri premagovanju depresije si lahko pomagate z izboljšanjem kakovosti in količine spanja. Vzpostavite rutinske ure spanja, izogibajte se prehranjevanju tik preden greste spat in prav tako uporabi elektronskih naprav pred spanjem ali gledanju televizije v postelji.
V svoje življenje vključite meditacijo in podobne tehnike sproščanja
Meditacija dokazano učinkovito odpravlja stres in sčasoma prestrukturira možgane. Pri preprečevanju ponovitev depresije je veliko učinkovitejša od zdravil, saj vpliva na trajne spremembe. Stres in tesnobo lahko nadzorujete tudi z globokim dihanjem, aromaterapijo, vizualizacijami in pisanjem dnevnika.
Poskusite z akupunkturo
Akupunktura je lahko pri zdravljenju depresije enako učinkovita kot antidepresivi, zlasti kadar depresija temelji na tesnobi. Pozitivni rezultati so pogosto neizbežni, če ob tem dodate tudi vadbo in spremembo prehrane.
Če ste depresivni, za to vedno obstaja razlog, ki ga je potrebno razjasniti. Vaša čustva imajo svojo zgodbo, zato jih poslušajte. Če potrebujete pomoč pri iskanju odgovorov, poiščite pomoč.
Vir: yourtango.com
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi Aktivni podkasta je v naši družbi dr. Ana Debevc Prašnikar, specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
Prisluhnite mu tukaj:
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven