Alzheimerjeva bolezen je kronična nevrodegenerativna bolezen, ki je najpogostejša oblika demence. V Sloveniji za to zahrbtno boleznijo, po podatkih NIJZ, živi več kot 34.000 oseb.
Tako kot pri drugih boleznih, je tudi pri Alzheimerjevi bolezni ključno zgodnje prepoznavanje simptomov. Prej kot se simptomi prepoznajo, prej se lahko prične zdravljenje, ob čemer mnogi strokovnjaki pomagajo ozaveščati javnost tudi preko družbenih omrežij.
Eden izmed njih je nevroznanstvenik, Dr. Robert Love, ki prek svojega profila na TikToku, ki ga spremlja več kot 13 milijonov sledilcev, ljudem pomaga do razumevanja, kakšni so zgodnji opozorilni znaki, za katerimi se lahko skriva Alzheimerjeva bolezen.
Ne spreglejte:
- Imejte jih vedno pri roki: 8 živil, ki ne smejo manjkati na jedilniku starejših od 50. let
- Demenca: 4 zgodnji znaki, ki se pojavijo pred izgubo spomina
Nenavadni znaki, ki se pokažejo pri parkiranju in spanju
V enem izmed številnih posnetkov je zdravnik opozoril, da ima nekdo, ki ne zmore svojega avtomobila parkirati naravnost, lahko zgodnje znake zgodnje znake Alzheimerjeve bolezni. To je potrdil njegov prijatelj, psihiater in specialist za možganske motnje, dr. Daniel Amen, ki je prišel do tega spoznanja, ko je opravil slikanje možganov pri ljudeh z Alzheimerjevo boleznijo.
Dr. Love je izpostavil še povezavo med spanjem in boleznijo. Spanje je namreč poglavitnega pomena pri zmanjšanju tveganja za tesnobo in depresijo. Depresija pa sicer predstavlja glavni dejavnik tveganja za nastanek Alzheimerjeve bolezni. Povedal je, da če imate težave z nespečnostjo, možgani ne delujejo pravilno. Poleg omenjenega je spanje prav tako pomembno za ustvarjaje novih spominov.
Tipični simptomi, ki spremljajo Alzheimerjevo bolezen
Med pogostimi simptomi, ki spremljajo Alzheimerjevo bolezen so sicer še:
- težave s spominom,
- redno pozabljanje imen, obrazov in nedavnih dogodkov,
- težavno sledenje toku pogovora,
- motnje pri govoru (težavno iskanje pravih besed),
- težave s koncentracijo,
- ponavljajoča se vprašanja,
- vse večje težave z nalogami in dejavnostmi, ki zahtevajo organizacijo in načrtovanje,
- občutek zmedenosti v neznanem okolju,
- težave pri iskanju pravih besed,
- težave s številkami in/ali ravnanjem z denarjem v trgovinah,
- lahko se pojavijo tudi tesnoba, depresija ali spremembe razpoloženja.
Simptomi, ki spremljajo to bolezen so pogosto blagi in se lahko zelo postopoma poslabšajo, zato nemalokrat ostanejo neopaženi. Nasprotno lahko pri nekaterih posameznikih napredujejo precej hitro. Če pri sebi opažate težave s spominom in druge pokazatelje, se posvetujte s svojim zdravnikom.
@robertwblove Three Exercises to Prevent Alzheimer’s. #alzheimers #dementia #preventalzheimers #exercise #aging #staysharp #aginggracefully #dualtaskexercise @drheathersandison #robertlove #robertwblove ♬ original sound - Robert Love
Demenca ni naravni del staranja
Demenca ne predstavlja naravni del staranja, četudi pogosto prizadene ljudi v starejših letih. Dr. Love še poudarja, da obstaja kar nekaj načinov, s katerimi jo je mogoče preprečiti. Med temi načini je telesna dejavnost kot je tenis ali kakršne koli aerobne aktivnosti 20 do 30 minut na teden.
Prav tako so učinkovite vzdržljivostne vaje, kot je dvigovanje uteži dvakrat do trikrat na teden. Ne gre pa pozabiti tudi na zaposlitev možganov z različnimi miselnimi igrami in ugankami ter uživanje gob in vitamina D, ki prav tako dodajata dodano vrednost zdravju možganov.
Vir: zivim.jutarnji.hr
Preberite še:
- Stari Grki so pravili, da je to najbolj zdravilna rastlina na svetu: ščiti pred rakom, skrbi za zdravo prebavo in krepi imunski sistem
- Pred jutranjo kavo in zajtrkom vsak dan pojejte to živilo in opazujte, kako se izboljšuje vaše zdravje
Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"