Žal se anksioznost do določene stopnje pojavi pri veliki večini ljudi, saj je posledica hitrega in stresnega življenja. Nujno je, da jo znate obvladati, če imate z anksioznostjo večje težave, pa bo potrebna tudi pomoč strokovnjaka.
Stres v osnovi ni slab, saj nas obvaruje pred nevarnostjo in telesu sporoča, naj beži ali se bori, preprečuje, da bi se zapletli v nevarne situacije in podobno. Težava je v tem, da smo v stresu večji del dneva, kar pomeni, da mora telo stalno biti v pripravljenosti, kar vodi v izčrpanost in mnogo zdravstvenih težav, tudi do anksioznosti.
In če ste se že kdaj srečali z anksioznostjo, vam bodo prav prišli nasveti, kako jo obvladati:
Ostanite aktivni
Tokrat ne govorimo o fizičnem zdravju, za katerega skrbite z gibanjem, pač pa o mentalnem. Telovadba pri anksioznosti pomaga na več načinov, v prvi vrsti vas zamoti, da ne mislite na tisto, kar vam povzroča to stanje. Ko pospešite srčni utrip, v možganih pride do sprememb, ko živčni prenašalci delujejo proti anksioznosti: hormon serotonin, možganski nevrotrofični faktor, endokanabinoidi.
Pri izbiri aktivnosti poslušajte sebe in svoje zmožnosti, pomembno je le, da pospešite srčni utrip.
Omejite število skodelic kave
Koliko skodelic kave spijete dnevno? Ni potrebe, da se odpoveste tisti jutranji, skodelici, ki ste je vajeni in brez katere si ne predstavljate odhoda od doma. Je pa kofein vaš sovražnik, če se pogosto soočate z anksioznostjo - lahko jo povzroči ali poslabša.
Kofein med drugim zavira delovanje adenozina, zaradi katerega zvečer postanete utrujeni, obenem pa sprosti adrenalin, ki je znan tudi kot "beži ali bori se" hormon. Zato se pojavi anksioznost.
Zmerne količine kofeina so povsem vredu, bodite pa pozorni, v kakšni meri vpliva na simptome anksioznosti.
Skrajni čas je, da se naspite
Spanec je pomemben del mentalnega zdravja, kar ste izkusili na lastni koži, ko ste spali premalo in vas je dohitela anksioznost. Kako lahko poskrbite za zadostno količino spanca?
- Tik pred spancem ne glejte v ekrane.
- V spalnici ne imejte telefona in ga ne preverjajte preden zaspite.
- Pred spancem se izogibajte kofeinu in večjim obrokom.
- Spalnica naj bo temna, temperatura naj bo sobna (ne previsoka).
- Vsak dan pojdite spat ob isti uri.
- Pred spancem pišite dnevnik, da boste skrbi pustili na listu.
Uravnoteženi obroki
Bi rekli, da večinoma obroke pripravljate doma, ali jih kupite in pojeste v restavracijah? Nizek krvni sladkor, dehidracija, velika količina sladkorja, umetna barvila, konzervansi in druge snovi v predelani hrani lahko vplivajo na razpoloženje.
Če opažate, da se anksioznost pojavi, potem ko jeste, si nekaj časa zapisujte svoje obroke. So hranljivi in pretežno zdravi? Kaj bi lahko spremeni in dodali na jedilnik? S hrano lahko precej vplivate na razpoloženje.
Izognite se kozarcu vina zvečer
Uživanje alkohola predvsem v večjih količinah vpliva na živčne prenašalce v možganih, ki so odgovorni za razpoloženje, zato vedno, ko spijete kakšen kozarček preveč, na plan privre anksioznost, ali pa se precej poslabša. Četudi ne pijete prekomerno, ni ravno dobra ideja, da pred spanjem ali ob kosilu spijete kozarec vina ali drugo alkoholno pijačo. Vsaj za nekaj časa se povsem odrecite alkoholu in ugotovite, ali je z anksioznostjo kaj bolje.
Prisluhnite podkastu, ki ga vodi Borut Pahor!
Spoznajte slovenskega znanstvenika, ki v ZDA razvija najpomembnejša odkritja našega časa, vključno z umetno inteligenco
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?