Mineral cink velja poleg železa, kalcija, magnezija in kalija za enega izmed najpomembnejših mineralov za človeško telo.
Med drugim pomaga pri delovanju imunskega sistema in presnove. V telesu pa ima še druge pomembne vloge, saj prispeva k kognitivnim sposobnostim in spominu ter pomaga telesu pri izdelavi pomembnega ščitničnega hormona T3. Poleg tega cink prispeva k boljšemu delovanju imunskega sistema, regeneraciji tkiv ter splošni rasti in razvoju človeka, pomemben je tudi v času nosečnosti.
Kako se na telesu pokaže pomanjkanje cinka?
Čeprav telo ne potrebuje velikih količin cinka, se lahko zgodi, da ga telesu primanjkuje. Človeško telo nima zmožnosti shranjevanja cinka za rezervo, zato je pomembno, da ga redno vnašamo s hrano. Specifični znaki, ki pokažejo pomanjkanje cinka v telesu so:
- Akne, ekcem, suha, luskasta koža, seboroični dermatitis ali alopecija
- Nespecifična razjeda v ustih ali bela plast na površini jezika
- Težave z dihali in prebavili
- Izguba apetita
- Letargija
- Izguba las
- Počasno celjenje ran
- Prekomerno izpadanje las
Živila z največjo vsebnostjo cinka so:
- Morska živila: ostrige (eden najboljših virov cinka, vsebujejo pa tudi veliko selena), raki, školjke, jastogi in školjke
- Meso: govedina, svinjina, jagnjetina, puran in piščanec
- Ribe: sardine, losos in morski list
- Stročnice: čičerika, leča, črni fižol,stročji fižol
- Oreščki in semena: bučna semena, indijski oreščki, konopljina semena
- Mlečni izdelki: mleko, jogurt in sir
- Jajca
- Polnozrnata žita: oves, kvinoja, rjavi riž
- Določena zelenjava: gobe, ohrovt, grah, šparglji in zelena pesa, uživanje različnih vrst temno zelene listnate zelenjave.
Pomembno je še poudariti, da se cink, ki ga vsebujejo rastlinski viri, kot so stročnice in polnozrnata žita, absorbira manj učinkovito zaradi drugih rastlinskih spojin, ki zavirajo absorpcijo. Dodatne količine cinka lahko dobite tudi s prehranskimi dopolnili. Glede na to, da se cink, pridobljen iz mesa, v telesu učinkoviteje absorbira, se vegetarijancem priporoča uživanje večjih količin stročnic, soje, fižola, oreščkov in živil iz polnozrnatih žit.
Viri: healthline.com in zadovoljna.dnevnik.hr
Morda bi vas zanimalo tudi:
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.
Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.
Epizodi prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"