Nasvet strokovnjaka: "TA življenjski stil je vzrok za tretjino primerov demence. S TEMI navadami se lahko preventivno obvarujete

19. 9. 2023
Deli
Nasvet strokovnjaka: "TA življenjski stil je vzrok za tretjino primerov demence. S TEMI navadami se lahko preventivno obvarujete (foto: Profimedia)
Profimedia

Življenje z demenco je zelo naporno tako za človeka, ki za to boleznijo zboli, kot za bližnje osebe.

Strokovnjak Paul Matthews, vodja oddelka za znanosti o možganih na Imperial College London, ki je tudi direktor britanskega inštituta za demenco, pravi, da podedovani geni niso edini dejavnik tveganja, ki nas mora skrbeti. Nezdrav življenjski slog je namreč vzrok za približno tretjino vseh primerov, ki zbolijo za demenco.

Kaj lahko naredite preventivno? 

Pomembnost svežega zraka

Znanstveniki ugotavljajo, da je tveganje za demenco večje pri osebah, ki so izpostavljene prometnim območjem, kjer je zrak bolj onesnažen. »Toda vendarle to ni pravilo, saj nimajo vsi ljudje, ki živijo v mestnih območjih večjo pojavnost demence. Pri vsaki osebi se razlikujejo različni dejavniki,« pravi Matthews. Dodaja pa, da obstajajo dokazi, da lahko onesnaževala v zraku, zlasti majhni delci, ki jih proizvajajo avtomobili in tovornjaki, povečajo tveganje za to bolezen, zaradi okrepitve vnetnih odzivov, ki se zgodijo v telesu.

Prenehajte s kajenjem

Matthews glede kajenja, ki na splošno ne slovi kot dobro za zdravje, opozarja: »V cigaretnem dimu je veliko toksinov, kar prispeva k lepljivosti krvi, zaradi česar lahko nastanejo krvni strdki, ki lahko povzročijo številne bolezni, povezane z možgani, vključno z možgansko kapjo.«

Poskrbite za kakovosten spanec

Strokovnjak je zelo pozoren na svoj urnik spanja, kar priporoča tudi drugim. »Pomembno je, da možganom sporočim, da se izklopim, da lahko zmanjšam število misli, ki mi begajo po glavi in motijo spanec,« pravi. Priporoča, da se pred spanjem posvetite kakšno sproščujoči dejavnosti, ki bo možganom sporočila, da je čas za spanje.

Pitje kave

Kava ima vsebnost polifenolov, ki pomagajo zmanjševati vnetja. Matthews pravi, da vsak dan vedno spije nekaj močnih skodelic, kar naj bi po njegovem mnenju zmanjšalo tveganje za demenco.

Prenehajte s popivanjem

Strokovnjak pojasnjuje, da je pitje alkohola lahko zmerno. Alkohol pa načeloma povzroči različno delovanje celic. Uživanje alkohola je povezano z manjšo velikostjo možganov, velikost možganov pa se postopoma zmanjšuje z večjim povprečnim vnosom alkohola. Ni varne ravni uživanja alkohola, ki ne bi vplivala na velikost možganov, zato je smiselno, da se z njim ne pretirava.

Telovadite vsaj dvakrat tedensko

Ne glede na to, ali ste stari ali mladi, vadba blagodejno deluje na zdravje. Dokazi kažejo, da signali iz mišic in imunskega sistema pozitivno vplivajo na možgane. Telesna dejavnost lahko pomaga pri razmišljanju, učenju, reševanju problemov in čustvenem ravnovesju. Izboljša lahko spomin in zmanjša anksioznost ali depresijo.

Ne vozite kolesa brez čelade

Kakršne koli poškodbe glave (udarci v glavo ali celo pretres možganov) lahko povečajo tveganje za demenco, zato poskrbite, da imate čelado, če vozite kolo, motorna vozila in podobno.

Uživajte omega-3 in vlaknine

Strokovnjak si za zajtrk najraje privošči sadje in ovsene kosmiče, saj ta živila vsebujejo veliko vlaknin, ki uravnavajo glukozo v telesu. Prav tako se poskuša izogibati mesu, ki zaradi vsebnosti veliko slabih maščob lahko povzroči vnetna stanja in različne zdravstvene težave. Medtem si rad privošči ribe, za katere pravi, da vsebujejo veliko maščobnih kislin omega-3, ki so vrsta dobrih maščob zoper vnetne procese v telesu in odlične za zdravje možganov.

Vir: yahoo.com

Preverite tudi pogovor, ki ga vodi Borut Pahor

Sandi Zajc in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o usodnih avgustovskih poplavah, poslanstvu gasilca in kdo je, ko sleče svojo uniformo

Pogovoru prisluhnite tukaj:

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"