Demenca zaenkrat sodi med neozdravljive bolezni, ki povzroči poškodbo ali izgubo živčnih celic v možganih.
Glede na podatke Svetovnega poročila o Alzheimerjevi bolezni, ima to bolezen v svetovnem merilu več kot 55 milijonov ljudi, medtem, ko jih je v Sloveniji 47.000. V naslednjih letih naj bi število še drastično naraščalo, saj naj bi se po nekaterih podatkih delež obolelih z demenco do leta 2030 lahko podvojil.
Ne spreglejte:
S pomočjo testov preverite, če ste med tistimi, ki jim grozi demenca
Demenca sicer ni bolezen, ki ljudi doleti na starost, temveč jo nekateri strokovnjaki poimenujejo bolezen možganov. Zgodnje odkrivanje simptomov lahko upočasni napredovanje bolezni in ohranitev kognitivnih sposobnosti. S pomočjo petih testov lahko preverite zgodnje simptome demence. Predstavljamo vam jih v nadaljevanju.
Stojte na eni nogi
S pomočjo testa, pri katerem boste stali na eni nogi je mogoče oceniti ravnotežje in motorično koordinacijo. V kolikor oseba, ki sicer nima gibalnih težav, težko stoji na eni nogi vsaj 30 minut, to lahko ponazarja večje tveganje za demenco in možgansko kap. Tovrstne težave so prav tako lahko pokazatelj primanjkljajev v delih možganov, ki nadzorujejo ravnotežje in motoriko.
Narišite uro
Čeprav se ta naloga morda zdi preprosta, poskusite narisati analogno uro z določenim časom. Če ima oseba težave s časom, koncentracijo ali načrtovanje, kot na primer nekdo, ki ima Alzheimerjevo bolezen, bo to zanj težek zalogaj. V primeru, da težko pravilno izvedete to nalogo, lahko to ponazarja tveganje za demenco.
Kakšno je stanje vašega vonja?
Zgodnja demenca pogosto prizadene center za vonj v možganih (del možganov, ki je odgovoren za prepoznavo in obdelavo vonjav). Izguba vonja lahko kaže na degenerativne spremembe, ki so prisotne tudi pri Parkinsonovi ali Alzheimerjevi bolezni.
Nalogo rešite med hojo
Ta test ocenjuje človekovo zmožnost hoje med opravljanjem kognitivne naloge, kot je štetje nazaj. Težavno izvajanje tovrstnega testa lahko kaže na oslabljenost izvršilne funkcije in težave s spominom ter pozornostjo.
Preverite, kakšno je stanje vašega besednega zaklada
V zadnjem testu poskusite v eni minuti poimenovati čim več živali. V kolikor so prisotne težave s pomnjenjem besed v določenem časovnem obdobju, je to lahko pokazatelj kognitivnega upada v določenih delih možganov, kot na primer pri ljudeh, ki imajo Alzheimerjevo bolezen ali frontotemporalno demenco.
Ob tem je potrebno še dodati, da je v kolikor pri sebi opažate tovrstne spremembe, priporočljiv obisk in posvet z zdravnikom.
Vir: zdravlje.kurir.rs