Glavobol spada med najpogostejše zdravstvene tegobe in četudi ni intenzivne oblike, ki bi preprečevala vsakodnevne dejavnosti, se posledice opazijo v manjši koncentraciji in slabšem počutju.
Obstaja več kot 200 različnih vrst glavobolov, toda najpogosteje se pojavljata tenzijski glavobol in migrena. Razlogi za nastanek se pogosto skrivajo v povsem vsakdanjih navadah. Med njimi jih je nekaj, ki jih razkrivamo v nadaljevanju.
Ne spreglejte:
1. Eden izmed najpogostejših vzrokov za glavobol je stres
Ljudje se v svojih vsakdanjikih srečujemo s številnimi obveznostmi in opravili, med katerimi so tudi zelo stresni. Ravno stres pa je med najpogostejšimi vzroki, ki povzročijo napetost v vratnih in ramenskih mišicah, kar privede do tenzijskega glavobola. Tenzijski glavobol je običajno blag, toda dolgotrajen in se lahko obdrži po več dni.
Pomaga lahko obvladovanje stresa in izražanje čustev, ki se nakopičijo v določenih stresnih situacijah. Lahko jih vsak dan zapisujete v dnevnik, da se izrazite ali pa si najdete kakšen hobi kot sta meditacija ali šport, kar vam bo pomagalo sprostiti telo in um.
2. K glavobolu lahko pripomore tudi dehidracija
Drug dejavnik, ki lahko pripomore k blagim, toda vztrajnim glavobolom je dehidracija. Če telo ne dobi dovolj tekočine, možgani čutijo dodatno obremenitev čemur sledi glavobol. Bolečino lahko spremljajo tudi omotica, utrujenost in težavna koncentracija. V posameznih primerih lahko nezadosten vnos tekočine povzroči celo nastanek migren. V izogib temu je pomembno, da vsak dan popijete dovolj tekočine. Pri sebi je priporočljivo imeti steklenico vode, še zlasti, če ste na poti.
3. Težave s spanjem
Tudi pomanjkanje spanca je lahko razlog za glavobol. Slednje se pokaže z jutranjim glavobolom, ki se čez dan stopnjuje. Dejavnika, ki lahko vplivata na nastanek glavobola sta tudi izpostavljenost močni svetlobi med spanjem in nepravilna rutina spanja.
Pomembno je, da vsak dan hodite spat ob istem času in se vsaj eno uro pred spanjem izogibate uporabi elektronskih naprav. Preden greste k nočnemu počitku se lahko sprostite s toplo kopeljo, branjem ali sproščujočo glasbo, kar bo prispevalo k globljemu spancu.
4. Nepravilna drža
Dolgotrajno sedenje in gledanje v računalnik lahko privede do slabe drže, ki obremenjujoče deluje na vratne in hrbtne mišice. Trdovratna mišična napetost v vratu in hrbtenici lahko povzroči trdovratne glavobole.
Temu se lahko izognete tako, da med sedenjem zavzamete pravilno držo, vzravnano hrbtenico in podporo hrbtu. Med sedenjem so priporočljivi redni odmori, kjer se lahko pretegnete z razteznimi vajami in malce sprehodite, kar ne bo le preprečilo glavobolov, temveč bo koristilo tudi pri zmanjševanju napetosti v mišicah.
Vir: mondo.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?