Preveč holesterola v krvi ne boli in tudi čutite ga ne. Edini način, da izveste, ali ga imate preveč, je, da vam ga v laboratoriju izmerijo.
Kaj je holesterol?
Holesterol je, preprosto rečeno, maščoba. Videti je kot bela, spolzka, krhka, vosku podobna snov, ki v vodi ni topna. V zadnjem času se o njem veliko govori, predvsem negativnega. Zato je morda malce neupravičeno dobil zastrašujoč prizvok. Na kaj najprej pomislite, ko zaslišite besedo »holesterol«? Na prav nič dobrega, kajne. Celo zmrazi vas ob tej besedi. Ob tem pa pridno pozabljate na dobre, koristne, celo nujne strani holesterola.
Je namreč ključna sestavina sleherne celice vašega telesa. Še posebej veliko ga je v živčnih celicah možganov in hrbtenjače ter ovojnicah živcev. Iz njega nastajajo tudi številne druge snovi, ki so nujne za življenje, na primer moški in ženski spolni hormoni. Kar predstavljajte si sebe brez spolnih hormonov! Aha, imate že rajši holesterol, kajne?
Ker se je modra mati narava že v začetku zavedala, da brez holesterola pač ne bo šlo, je poskrbela za t. i. »dvojno« oskrbo z njim, da ga le ne bi nikoli zmanjkalo. Večina holesterola se neprestano tvori v jetrih, preostalega pa zaužijemo s hrano živalskega izvora. Idealno je, če vlada med proizvodnjo holesterola v telesu in tistim, ki ga sami vnesemo vase, ravnotežje.
To pa se seveda poruši, kadar je proizvodnje ali vnosa preveč. Takrat se količina holesterola v krvi poveča, čemur pravimo hiperholesterolemija. To so začetni koraki invazije na vaše notranje stene krvnih žil. Invazije, ki ji pravimo ateroskleroza. Ob njej pa bi vas moral spreleteti srh!
Vaša jetra so prava mala tovarna holesterola. Poleg tega, da ga proizvajajo, ga tudi razkrajajo, razkrojne produkte pa telo s pridom uporabi. Z razkrojem holesterola namreč nastajajo žolčne kisline, ki se izločijo v prebavila in tam opravijo levji delež pri prebavi maščob v hrani.
Holesterol ni topen v vodi, zato se po telesu prenaša vezan na spojine, ki so v vodi topne. To so t. i. lipoproteini, s katerimi holesterol potuje po krvi do celic, ki ga potrebujejo. In tu pridemo do resnice. Pravzaprav ni s holesterolom nič narobe! Lipoproteini so tisti, ki vam lahko zagrenijo življenje in zaradi katerih morate hrustljavo zapečena svinjska rebrca, ki se topijo v ustih, zamenjati s suhim puranjim mesom.
Holesterol vaš smrtni sovražnik
Največ holesterola je v lipoproteinih, ki so škodljivi. To so lipoproteini z majhno gostoto ali LDL (ang. low density lipoproteins) in lipoproteini z zelo majhno gostoto ali VLDL (ang. very low density lipoproteins). Povzročajo kopičenje holesterola v stenah žil. Cilj: čim manj slabega, škodljivega in nevarnega LDL v krvi!
Holesterol vaš življenjski rešitelj
Ne, ni nam je zagodel tiskarski škrat. Obstaja tudi dober, koristen, varovalen ali zdravilen holesterol. Veže se na koristne lipoproteine z veliko gostoto HDL (ang. high density lipoproteins), ki holesterol z žilnih sten odstranjujejo. Cilj: čim več HDL v krvi!
Druge maščobe v krvi
Vsekakor je treba omeniti trigliceride, glavno sestavino prehrambnih maščob, ki so zelo pomembne sestavine prehrane. Ne samo, da so dežurne krivke za to, da je svinjska pečenka tako zelo dobra (torej pripomorejo k okusnosti in užitnosti hrane), ampak so tudi nosilke velikih količin energije, v njih pa se topijo življenjsko pomembni vitamini A, D, E in K.
Kdaj vam morajo izmeriti raven holesterola?
Če še zmeraj ne veste, koliko milimolov holesterola na liter krvi se vam pretaka po žilah, pojdite k svojemu zdravniku in izrazite željo, da vam izmeri holesterol. Z veseljem vam bo ugodil.
Strokovnjaki svetujejo, da je treba vrednost holesterola začeti meriti že po 20. letu starosti, torej takrat, ko ste za zajtrk vsak dan pridno jedli na domačih ocvirkih pečena jajca in poleg spili pol litra polnomastnega mleka. Če je raven vašega holesterola v mejah normale, je meritve priporočljivo ponavljati vsakih pet let. Če pa ga imate preveč ali če ste izpostavljeni nevarnim dejavnikom tveganja za aterosklerozo, svetujemo, da hodite na meritve pogosteje. Najboljše, da se o tem posvetujete z osebnim zdravnikom.
Zakaj vas mora povečana količina holesterola v krvi skrbeti?
Če je holesterola v krvi preveč, se začne kopičiti v stenah krvnih žil. To vam zelo dolgo časa ne povzroča nobenih težav, čeprav se tovrstni procesi začenjajo že v zgodnji mladosti.
Tako vam hiperholesterolemija zelo potiho, zahrbtno, počasi in vztrajno uničuje žile in je eden glavnih dejavnikov, ki pripeljejo k aterosklerozi in njenim prepogosto tragičnim posledicam: srčnemu infarktu in možganski kapi. Vendar brez pretirane panike. Količina holesterola v telesu, njegovo nastajanje in odstranjevanje je pri zdravih ljudeh uravnavano tako, da ne pride do kopičenja. Res pa je, da obstajajo nekateri vzroki in stanja (dejavniki tveganja), ki porušijo ravnotežje med nastajanjem in odstranjevanjem holesterola, kar navadno vodi v hiperholesterolemijo.
Ateroskleroza pravi obraz holesterola
Ateroskleroza je počasi napredujoča bolezen v stenah arterij, ki se začne že v otroštvu. V stenah žil se nalaga in kopiči holesterol, poleg njega pa še druge celice iz krvnega obtoka (krvne ploščice) in globljih slojev žilne stene. Aterosklerotična sprememba tako potiho, počasi in vztrajno raste. Nastane t. i leha ali plak, v katerega se odlaga tudi kalcij in ga sčasoma preraste vezivo.
Vse lepo in prav, če bi se vsa stvar tukaj končala. Vendar se ne in aterosklerotični plak lahko toliko zraste, da skoraj ali povsem zamaši žilo. Ali pa razpoka in na tem mestu v žilni steni nastane krvni strdek, ki tudi lahko delno ali popolnoma zamaši žilo. V skrajnem primeru se lahko odtrga in potuje proti srcu, možganom ali pljučem, čemur pravimo trombembolija, ki povzroči infarkt ciljnega organa.
Holesterol - dežurni krivec za nastanek ateroskleroze?
Že res, da holesterol igra ključno vlogo pri mašenju vaših arterij, a sam po sebi ne bi bil tako zelo uspešen. Ima namreč mnogo pajdašev. Predvsem vas same! Ne verjamete? Pajdaši so t. i. dejavniki tveganja, ki pospešujejo razvoj zahrbtne bolezni. Čim več jih imate, tem večja je nevarnost za hitrejši in zgodnejši razvoj ateroskleroze. Na redke ne morete vplivati, na mnoge pa lahko močno!
Kaj pa posledice ateroskleroze?
Zaradi ateroskleroze se vam lahko zožijo ali zamašijo žile kjerkoli v telesu, najpogosteje pa koronarne žile srca, (posledica je lahko srčni infarkt), arterije možganov, (posledica je lahko možganska kap), arterije nog, (zaradi česar vam lahko odmre del ali cela noga) ter arterije ledvic, (posledica je odpoved ledvic).
Koronarna bolezen. Ali ishemična bolezen srca nastane zaradi zožitve koronarnih žil, ki s krvjo dovajajo srcu hranila. Srčna mišica ni več dovolj prekrvljena.
Posledica je angina pektoris, to je sinonim za neprijetne ali celo nevzdržne bolečine za prsnico, ki se širijo v levo roko, hrbtenico ali drugam v okolico. Traja navadno nekaj minut in mine spontano ali po uporabi tablete »za pod jezik«. Lahko pa tudi naznanja bližajoči se akutni srčni infarkt, pri katerem del srčne mišice odmre. Takrat se vam lahko ateroskleroza zadnjič najslajše zasmeje v obraz ali pa vas spremlja še leta in se spajdaši še s srčnim popuščanjem.
Možganska kap.
Če vaše male sive celice neprestano ne dobivajo s krvjo glukoze, kisika in drugih hranil, odmrejo. To se zgodi pri možganski kapi zaradi ateroskleroze, ko se možganske žilice tako zelo zožijo, da kri več ne more do ciljnih celic, ali pa se od aterosklerotičnih plakov odtrga delec, ki nato s krvjo pripotuje do možganov in tam zapre žilo. Posledice kapi so večinoma trajne, vse pa bolj ali manj vodijo k vegetiranju v invalidskem vozičku ali postelji, kjer morajo za vas skrbeti kot za dojenčka.
Ateroskleroza žil na nogah.
Ste že kdaj slišali za »ogledovalce izložb«? To so ljudje z aterosklerozo arterij v nogah. Pri mišičnem naporu (hoji) se v mišicah nog zaradi povečanih potreb po kisiku pojavi zelo močna, nenadna ostra bolečina, zaradi katere se mora človek po nekaj prehojenih metrih ustaviti in počivati. Šele nato lahko nadaljuje nekaj metrov naprej. In medtem ko počiva, izkoristi čas za ogledovanje izložb ter prikrivanje svoje bolezni.
Ateroskleroza ledvičnih arterij. Če so prizadete ledvične žile, se poviša krvni tlak in pojavijo se znaki odpovedi ledvic.
Zmanjšajte količino olesterola v svoji krvi! Takoj! Zdaj!
Tako boste namreč bistveno upočasnili napredovanje ateroskleroze in zmanjšali nevarnost, da vas doletijo srčni infarkt, možganska kap ali arterijske pretočne motnje v nogah ali ledvicah. Ko ateroskleroza enkrat pokaže svoje zobe, je prepozno razmišljati, kje ste ga polo-mili.
Najpomembnejše je preprečevati razvoj bolezni! Nujno je, da čim več dejavnikov tveganja preprečite, odpravite ali vsaj zmanjšate njihovo izrazitost. Če pa se znaki bolezni že pojavijo, jih je nujno čim prej prepoznati ter pravočasno in učinkovito začeti zdraviti.
Za zmanjšanje vrednosti holesterola v krvi so pomembne predvsem tri stvari:
Ustrezna prehrana
Sprememba prehrane je prvi in najučinkovitejši ukrep, da znižate raven holesterola v krvi. Jesti morate vsaj štirikrat na dan, zajtrk je obvezen in ga nikakor ne smete izpustiti. Hrana na vašem krožniku mora vsebovati čim manj nasičenih in transnenasičenih maščobnih kislin (maslo, mast, slanina, siri, polnomastno mleko, meso), veliko vlaknin in vitaminov ter malo kalorij (čim več zelenjave in sadja). Maščobe niso prepovedane, a jih omejite.
Posegajte po polinenasičenih in mononenasičenih maščobnih kislinah (rastlinska olja, ribe). Zadnji obrok pojejte vsaj tri ure pred spanjem. Izogibajte se prigrizkom. Primernejši načini priprave so dušenje, kuhanje in pečenje na žaru; cvrtje in pečenje v olju sta manj primerna.
Telesna dejavnost
Če doslej niste bili telesno dejavni, začnite ZDAJ! Tudi počasen 15-minutni sprehod je boljši od sedenja pred televizorjem s pivom in z arašidi v roki. Redna telesna dejavnost je poleg zdrave prehrane najboljša naložba v zdravo življenje. Poleg tega, da s tem vzdržujete telesno težo, tudi znižujete raven škodljivega LDL in zvišujete raven zaščitnega HDL holesterola v krvi.
Priporočljivo je, da ste dejavni vsaj 5 dni v tednu po 30 minut. In zato si pravzaprav sploh ni treba trgati dragocenega časa! Dovolj je že, če začnete v službo hoditi peš ali se voziti s kolesom, greste peš v bližnjo trgovino ali v četrto nadstropje. Skratka, vsakodnevne aktivnosti spremenite tako, da bodo v prid vašemu zdravju, pa še denarnici, saj boste porabili manj denarja za bencin in drago zdravljenje posledic zanemarjanja samega sebe.
Zdravila
Če se kljub zdravi prehrani, redni telesni aktivnosti in drugim spremembam življenjskega sloga po šestih mesecih vrednost holesterola v vaši krvi ne bo zadovoljivo zmanjšala, vam bo zdravnik predpisal zdravilo za zniževanje ravni holesterola. Takšno zdravljenje traja vse življenje, zato je pomen bolj zdravih življenjskih navad še toliko večji.
Količino maščob v krvi lahko zmanjšate z bolj zdravim življenjskim slogom. Če ti ukrepi ne zadostujejo, vam bo zdravnik predpisal zdravila. Predvsem pa lahko vi sami največ naredite za svoje zdravje!
Lea Gril
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"