Vas boli hrbet? TO so opozorilni simptomi, ki razkrivajo, da je potreben takojšni pregled pri zdravniku

22. 10. 2024
Deli
Vas boli hrbet? TO so opozorilni simptomi, ki razkrivajo, da je potreben takojšni pregled pri zdravniku (foto: Profimedia)
Profimedia

Boleč hrbet je težava številnih ljudi, ki je pogosto posledica navad kot so dolgotrajno sedenje, nepravilno dvigovanje bremen in celo intenzivne vadbe. 

V kolikor se bolečina pojavi po določeni telesni aktivnosti, na primer pri dvigovanju uteži in izgine po 72 urah izgine, ni večjega razloga za preplah. Če pa se simptomi poslabšajo in se bolečine pojavijo nenadoma ter ne minejo, gre morda za resnejše stanje.  

Ne spreglejte:

Boleč hrbet je težava s katero se vsaj enkrat v življenju sooči približno 80 odstotkov ljudi

Po 40. letu starosti se bolečine v hrbtu lahko pojavijo tudi ob nekaterih zdravstvenih tegobah, kot je artritis. Ker so bolečine v hrbtu pogosta težava, s katero se v življenju sooči približno 80 odstotkov odrasle populacije, je koristno vedeti kateri simptomi so nevarni in potrebni zdravniške obravnave.  

Ortoped in kirurg dr. Douglas Dickson ter prof. Kavita Trivedi, strokovnjakinja za obvladovanje bolečine, v nadaljevanju razkrivata, kateri so alarmantni simptomi, kjer je potrebna zdravniška obravnava.  

Ženska sedi pred računalnikom in se drži za boleč hrbet.

Boleč hrbet je težava s katero se vsaj enkrat v življenju sooči približno 80 odstotkov ljudi.

Profimedia

Kdaj bolečine v hrbtu zahtevajo pregled pri zdravniku?  

1. Močna in ostra bolečina  

Močna in ostra bolečina lahko ponazarja, da je v telesu počila mišica ali vez, lahko pa tudi težave z notranjim organom, ki se nahaja na tem področju.  

2. Pekoča bolečina  

V tem primeru se pekoča bolečina lahko pojavi v nogah ali zadnjični mišici, kar lahko kaže na utesnjenost živca.  

3. Nenadna šibkost v nogah  

Nenadna šibkost v nogah lahko nakazuje posledico pritiska na hrbtenične  živce zaradi išiasa ali spinalne stenoze (zoženje hrbteničnega kanala). Prav tako so lahko hude bolečine v nogah pokazatelj možganske kapi.  

4. Inkontinenca    

Boleč hrbet v kombinaciji z inkontinenco ali nezmožnostjo nadzorovanja črevesja, so lahko še eden znak resnega pritiska na živce ali okužbe kot je meningitis.  

5. Mravljinčenje na področju mišic ali dimelj  

Za resne težave z živci ali hrbtenico gre tudi ob izgubi občutka ali mravljinčenja na področju dimelj ali mišic okrog njih.

Če pri sebi opažate šibkost v nogah, imate težave z inkontinenco in čutite mravljinčenje, tovrstni simptomi razkrivajo sindrom kavde ekvine, bolezen, za katero je značilna poškodba živcev v hrbtenici. Tovrstno stanje zahteva nujen obisk zdravnika, da se preprečijo nadaljnje poškodbe.    

Spalne poze, ki so ob težavah s hrbtenico najbolj priporočljive  

Na težave s spanjem in hrbtenico lahko vplivajo tudi spalni položaji, zato je koristno izbrati najprimernejše. Izogibajte se spanju na trebuhu, ki lahko povzroči slab položaj hrbtenice in dodaten pritisk na to področje.  

V primeru bolečin v hrbtenici je dobro spati na hrbtu, saj se tako teža telesa porazdeli po celem telesu. Boljše kot spanje na trebuhu je prav tako spanje na boku, ki sicer lahko zmanjša bolečine v sklepih in hrbtu, trdijo strokovnjaki s portala Helatline. Toda glede na tip posameznikove postave lahko povzroči nekaj pritiska na boke in hrbtenico, kar pa lahko preprečite tako, da si med kolena položite blazino. 

Vir: ordinacija.vecernji.hr

Vsak dan je jedla jajca in niti sanjalo se ji ni, kaj sledi: po 7 dneh je ...