Imate na nohtih bele črte ali vdolbinice? Tega ne ignorirajte, saj kaže na težavo

20. 5. 2023
Deli
2 / 2
Profimedia

VODORAVNE BELE ČRTE

Rečemo jim tudi Muehrckejeve proge in potekajo vzdolž nohta. Povzroči jih lahko pomanjkanje hranljivih snovi, predvsem premalo beljakovin in cinka. Če jih imate samo na delu nohta, to pomeni, da v določenem času rasti nohti niso dobili vseh potrebnih hranil. Muehrckejeve proge imajo tudi pacienti z boleznimi ledvic ali jeter. 

RJAVA NAVPIČNA ČRTA

Pigmentne črte lahko povzročijo hormonske spremembe. Oblika in dolžina črte nakazuje na mnogo zdravstvenih težav, ki pa jih boste opazili tudi po drugih simptomih. Verjetno boste spremembe opazili šele po postavljeni diagnozi, če pa simptomov nimate, lahko vseeno naredite sistematski pregled pri zdravniku. 

"GRUDICE" NA NOHTIH

Je površina vašega nohta neravna in ima več grudic? To je pogosto vidno pri staranju. Te "gube" na nohtih lahko povzročijo tanjšanje. Globoke vodoravne izbokline lahko nakazujejo, da je noht za nekaj časa prenehal rasti. Vzrok je lahko stres, katera od bolezni, zdravila ...

HORIZONTALNA VDOLBINA NA PALCU

Morda se sliši nekaj resnega, vendar to nakazuje na navado, ki jo verjetno počnete, ko ste živčni ali vam je dolgčas: z drugim prstom praskate ali gladite površino in načenjate povrhnjico nohta. 

KRHKI NOHTI

Stanje je znano tudi kot onihoshiza. Nohti so krhki in lomljivi zaradi prehranskih težav ali toksinov, ki so jim izpostavljene vaše roke. Značilni so za podhranjene osebe, pojavijo se tudi pri anemiji, motnjah pri delovanju ščitnice, dehidraciji ... Pretirano lakiranje nohtov in izpostavljanje acetonu prav tako privede do krhkosti. 

NOHTI "Z LUKNJICAMI"

Na nohtih opazite majhne ali velike luknjice. Eden od možnih vzrokih je luskavica, ki jo boste prepoznali po srbečih izpuščajih. Opazite jih tudi pri artritisu ali določenih avtoimunih boleznih. 

BELE LISE

Imate kakšno belo liso ali piko na nohtih? Zagotovo ste jo že kdaj imeli. Je posledica rahlih poškodb med nastajanjem nohta. Poškodbe so lahko alergije ali razna glivična obolenja. 

BLEDI NOHTI

Bledo barvo nohtov boste videli pri osebi, ki ima anemijo, bolezni jeter ali srca.

Prisluhnite aktivni podkastu! 

V novi epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.

Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič