Če ponoči ne spite dovolj ali pa se neprestano prebujate, je to očiten razlog za utrujenost. Vendar je lahko dolgotrajen občutek izčrpanosti in to, da se počutite brez energije celo takrat, ko dobro spite, znak drugih bolezni.
Obstaja vsaj pet zdravstvenih stanj, ki lahko povzročijo stalno utrujenost, zaradi katerih je dobro obiskati zdravnika.
Katera zdravstvena stanja so lahko vzrok za nenehno utrujenost?
Spalna apneja
Če se ponoči nenehno zbujate, lahko čez dan čutite utrujenost, nihanje razpoloženja in se težko osredotočite. Vzrok za to pa je morda spalna apneja, ki povzroča, da se stene grla med spanjem sprostijo in zožijo, kar prekine normalno dihanje. Simptomi so ustavljanje dihanja ali celo dušenje med spanjem, sopenje in glasno smrčanje.
Pomanjkanje železa
Tudi pomanjkanje železa (slabokrvnost) je lahko vzrok utrujenosti , nizke energije tekom dneva in opazno razbijanje srca, bleda koža in oteženo dihanje. Železo se v večji meri nahaja v rdečem mesu, zato je slabokrvnost pogostejša pri vegetarijancih in veganih, čeprav lahko je možno to hranilo dobiti tudi iz zelenjave, kot so špinača, sladki krompir in grah.
Diabetes
Če se počutite zelo utrujeni, imate stalno žejo in potrebo po uriniranju, je razlog morda sladkorna bolezen, ki povzroča previsok krvni sladkor. Obstajata dve vrsti sladkorne bolezni. Sladkorna bolezen tipa 1 je posledica napada imunskega sistema na celice, ki proizvajajo inzulin, in se pojavlja pri približno 10 odstotkih vseh sladkornih bolnikov.
Pogostejši tip 2 je posledica težav vašega telesa s hormonom inzulinom, ki ga ne proizvaja dovolj ali pa se celice nanj ne odzivajo pravilno. Simptomi so lahko tudi nenadna izguba telesne teže in zamegljen vid. Ob pojavu teh znakov obiščite svojega zdravnika.
Prekomerno aktivna ščitnica
Če se ves čas počutite utrujeno in težko zdržite pri miru, prav tako pa ste pogosto živčni, razdražljivi in tesnobni, imate lahko prekomerno aktivno ščitnico. Ščitnica je majhna žleza v obliki metulja na vratu, ki za optimalno delovanje potrebuje ravnovesje. Če proizvaja preveč hormonov, ki vplivajo na srčni utrip in telesno temperaturo, je prekomerno aktivna.
Prekomerno aktivna ščitnica lahko povzroči tudi otekanje vratu, mišično šibkost ter izgubo telesne teže. Čeprav lahko prizadene vsakogar, je pogostejša pri ženskah. Običajno se pojavi med 20. in 40. letom. Če imate tovrstne simptome, lahko vaš osebni zdravnik opravi krvni test, da preveri delovanje.
Sindrom kronične utrujenosti
Več kot tri mesece trajajoča izjemna utrujenost je opozorilni znak, da se lahko spopadate s sindromom kronične utrujenosti. Kronična utrujenost lahko povzroči težave s spominom, koncentracijo in mišljenjem, ter gripi podobne simptome.
Strokovnjaki še ne vedo povsem natančnega odgovora kaj je vzrok tej zdravstveni težavi, vendar nekateri pravijo, da gre morda za dolgotrajno reakcijo na okužbe kot je pljučnica. Če se soočate s tem problemom, je prav tako dobro obiskati zdravnika, ki lahko postavi diagnozo in poda rešitev.
Vir: thesun.co.uk
Prisluhnite tudi podkastu:
Ksenija Benedetti iskreno o ljubezni do glasbe, kršenju pravil in uresničitvi najhujše nočne more.