Verjetno predvsem to, da niso samo zelo veseli in zelo žalostni, ampak je bolezen veliko zahtevnejša, kot si mislimo.
Ko razmišljamo o bipolarni motnji, pomislimo na tisto, kar naj bi vedeli vsi: gre za menjavo razpoloženja, ki ga osebe s to motnjo pač doživljajo malce večkrat kot mi sami. To je zelo posplošeno in napačno mišljenje.
Kaj bi si ljudje z bipolarno motnjo želeli, da vemo o njihovi bolezni?
Obstaja več tipov bipolarne motnje
Natančneje obstaja 2 tipa.
Pri tipu I se ponavljajo epizode manije in depresije. Epizode manije so lahko tako hude, da je potrebna hospitalizacija. Tisti, pri katerih se izrazita manija ne razvije, doživljajo blažjo obliko - hipomanijo - ki se ciklično menjava z depresijo. To je tip II, za katerega so značilna krajša obdobja manije.
Pri vsakemu posamezniku se motnja kaže drugače
Ne moremo in nepravično bi bilo, da bi vse metali v isti koš. Nekateri redko doživijo epizode in živijo dokaj normalno, z zdravili uspešno obvladujejo motnjo. Drugi so večkrat hospitalizirani in potrebujejo več strokovne pomoči.
Če se v enem letu ponovijo več kot 4 epizode motnje, gre za hitro ponavljajočo se bolezen. Lahko celo tako napreduje, da oseba na dnevni ali tedenski ravni doživlja epizode.
Še vedno rišemo stereotipe o mentalnih boleznih
Radi rečemo, da smo v primerjavi s preteklostjo precej napredovali, kar se tiče sprejemanja drugačnih. Pa smo res? Ljudje z mentalnilnimi boleznimi bi nam lahko povedali drugače.
Bipolarna motnja ne pomeni, da je nekdo občasno razdražljiv ali celo nor in je nikakor ne moremo primerjati s svojim slabim dnevom. Gre preprosto za to, da procesi v njihovih možganih potekajo drugače kot pri zdravi osebi. Prav tako ne smemo zanemarjati učinka, ki ga ima bolezen na življenje neke osebe.
Tudi ljudje z bipolarno motnjo pa si konec koncev želijo enako kot mi: podpore, ljubezni, sprejemanja.
- Preverite tudi Šumenje valov, masaža, vonj sivke ... Katere stvari najbolj sprostijo naše čute? ali pa 7 razlogov, zakaj bi se morali vsak dan objemati
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?