Kaj se zgodi s telesom, če cel dan nič ne pojéste?

26. 8. 2023
Deli
Kaj se zgodi s telesom, če cel dan nič ne pojéste? (foto: Profimedia)
Profimedia

Ste se kdaj vprašali, kako se telo odzove na 24-urni post?

Postenje je še vedno zelo priljubljena metoda, ki naj bi prispevala k izgubi telesne teže, izboljšanemu metabolizmu ter pozitivnemu vplivu na zdravje srca in ožilja.

Vseeno pa na portalu n1info.hr opozarjajo, da obstajajo tudi nevarnosti v dejstvu, da v celem dnevu ne zaužijete nobene hrane. Preverite vse, kar morate o tem vedeti.

Ali je postenje zdravo?

V kolikor se postenja lotimo načrtovano in premišljeno, ima za zdrave posameznike lahko določene prednosti. Vseeno pa je dobro, da se pred takšnim korakom posvetujemo z zdravnikom.

Obenem je ključno, da s postenjem ne pretiravamo. Vsakodnevno stradanje lahko pripelje do številnih negativnih učinkov na zdravje.

Od kod telo črpa energijo med postom?

V približno prvih 8 urah naj bi telo prebavljalo zadnji obrok, zato glavni vir energije predstavlja glukoza iz zadnjega obroka. Po tem obdobju lahko telo začne uporabljati zaloge maščob.

Inženirsko čudo, ki se je rodilo iz železnice

V kolikor post traja več, kot 24 ur, telo običajno prične porabljati zaloge beljakovin, kar lahko pripelje do upada mišic.

Prednosti 24-urnega postenja

Občasno 24-urno postenje ima določene prednosti:

  • Izguba teže: lahko pomaga zmanjšati skupni vnos kalorij v daljšem obdobju, kar pripomore k izgubi odvečne teže.
  • Uravnavanje holesterola in sladkorja: lahko pozitivno vpliva na presnovo holesterola in sladkorja ter zmanjša tveganje za razvoj sladkorne bolezni in bolezni srca.
  • Zmanjšanje vnetja: post lahko pomaga zmanjšati vnetje v telesu, kar lahko zmanjša tveganje za nekatere kronične bolezni.
  • Zmanjšanje tveganja za nekatere vrste raka: Postenje je povezano z manjšim tveganjem za nekatere vrste raka ter nevrološke bolezni, kot sta Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen.
  • Spodbujanje pozitivnega odnosa do hrane: post lahko spodbudi občutek nadzora nad hrano in prehranjevanjem, kar lahko vodi do bolj zdravih prehranjevalnih navad.
  • Več energije: čeprav se lahko zaradi posta na začetku počutite lačni, mnogi ljudje ugotovijo, da se med postom počutijo bolj sveži in bolj energični.

Nevarnosti 24-urnega postenja

Po drugi strani pa lahko postenje pripelje do neželenih stranskih učinkov:

  • Občutek lakote in razdražljivosti: če 24 ur ne zaužijemo hrane, lahko pride do močnega občutka lakote, kar pripomore k razdražljivosti, težavam z osredotočenostjo in splošnemu slabemu počutju.
  • Pomanjkanje hranil: Dolgotrajno postenje lahko privede do pomanjkanja hranil in vitaminov, kar lahko negativno vpliva na splošno zdravje.
  • Manj energije: Pomanjkanje kalorij med postom lahko povzroči izgubo energije in občutek izčrpanosti.
  • Tveganje za aritmijo in hipoglikemijo: prekomerno postenje lahko poveča tveganje za aritmijo (motnjo srčnega ritma) in hipoglikemijo (nizek krvni sladkor).

Postenje ni primerno za vsakogar

24-urno postenje ni primerno za vsakogar. Izogibajo naj se mu ljudje z motnjami hranjenja, sladkorno boleznijo tipa 1, nosečnice, doječe matere, mlajši od 18 let in ljudje, ki okrevajo po operacijah.

Tudi ljudje z določenimi zdravstvenimi težavami, kot so želodčne težave ali hormonske motnje, lahko med postom opazijo neželene učinke ali poslabšanje simptomov.

Ne pozabite na hidracijo

Med 24-urnim postom je pomembno, da popijemo dovolj vode – več, kot običajno. Voda je nujna za pravilno delovanje telesa, uravnavanje telesne temperature in ohranjanje energije. 

Še enkrat je pomembno poudariti, da se pred postenjem obvezno posvetujte z zdravnikom, ki vam bo svetoval in vam pomagal oceniti, ali je 24 ur brez hrane primerno za vas.

Vir: n1info.hr

Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del