Ko gre za oblačila, je jasno. A če ne drugače, smo primorani, ko je košara z umazanim perilom polna ali ko ugotovimo, da nimamo kaj obleči.
Tudi s površinami navadno ni težav. Prahu se bo večina lotila, ko bo ta viden in pult v kuhinji bo obrisan takoj po tem, ko bomo oprali posodo, ki jo bomo spet uporabili naslednji dan. V posteljo pa ob koncu napornega dne pademo brez pomisleka.
Torej, kako pogosto bi morali menjati posteljnino?
Na posteljnini se nabira veliko stvari, ki jih s prostim očesom ne vidite: odmrle kožne celice, pršice in celo fekalije (če spite goli), opozarjajo.
Posteljnino bi morali menjati pogosteje, če:
- imate alergije, astmo ali ste občutljivi na hišni prah;
- imate okužbo ali rano, ki pride v kontakt z rjuhami ali blazino;
- če se pretirano znojite;
- v vaši postelji spi tudi vaš hišni ljubljenček;
- v postelji jeste;
- se pred spanjem ne tuširate;
- spite goli.
Kaj se zgodi, če posteljnine ne menjajte dovolj pogosto?
Če posteljnine ne menjate redno, ste izpostavljeni glivicam, bakterijam in drugim snovem, ki se nabirajo na rjuhah. Zaradi tega morda ne boste zboleli, vendar v teoriji lahko.
Vse to lahko sproži tudi ekcem ali pojav kontaktnega dermatitisa. Pri osebah z alergijami in astmo pa lahko umazana posteljnina poslabša simptome. Pa tudi če sicer nimate teh težav, se lahko srečate z njimi: najpogostejša sta kihanje in zamašen nos.
Posteljnino je priporočljivo prati v vroči vodi, vendar v skladu z navodili proizvajalca. Višja pa je temperatura vode, več bakterij in alergenov bo odstranjenih. Priporočljivo je tudi likanje.
Posteljnina bo dlje časa čista tudi, če:
- se vsakokrat pred spanjem stuširate;
- odstranite ličila;
- tik pred odhodom v posteljo ne nanašate losjonov za telo in krem;
- če ne jeste v postelji in
- ne spite s hišnim ljubljenčkom.
Kaj pa pregrinjala, odeje in blazine?
Pregrinjala, odeje in prešite odeje naj bi prali vsaka dva tedna.
Blazine je priporočljivo menjati vsaj enkrat na dve leti, če že ne vsako leto. Raziskava je namreč pokazala, da so te primaren vir glivic, še posebej blazine, polnjene s perjem in sintetičnim polnilom.
Prešite odeje lahko zdržijo 15 do 20 let, če uporabljate prevleko, jih redno perete in kemijsko čistite, so še zapisali na strani Healthline.
Preverite še:
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?