Morda ste neprespani in se tega niti ne zavedate, pravijo strokovnjaki.
Takrat lahko denimo naredi razliko med produktivnim dnevom in dnevom, ko po nepotrebnem izgubljate čas ena sama ura. Ena ura dodatnega spanca!
Kar je pokazal rezultat eksperimenta, ki so ga izvedli pri BBC-ju v sodelovanju s Centrom za raziskovanje spanja na univerzi Surrey – izkazalo se je, da je dodatna ura spanja izboljšala sposobnost razmišljanja pri testih.
A to je le za začetek vsega, opozarja stroka.
Številne študije jasno kažejo, da je optimiziranje spanja več kot le dodatna ura. Spanje je ključnega pomena, ne nekaj, kar bi morali vključiti na urnik zaradi prikladnosti. Že dve zaporedni neprespani noči – z manj kot 6 urami spanja – nas lahko naredijo šibke in 'počasne' za naslednjih šest dni. Pomanjkanje spanca raziskave povezujejo tudi z višjo stopnjo umrljivosti.
Večina ljudi se že zaveda, kako pomemben je kakovosten spanec, vendar!
Težava je življenje – delo, otroci, prijatelji, fitnes, opravki … In vse drugo, kar pride vmes. A ker lahko delujemo in se spopadamo z vsemi temi izzivi vsak dan, večina tudi rada začne podcenjevati moč dodatne ure spanca.
Strokovnjaki opozarjajo, da je to velika napaka. Lahko se konča z nakopičenimi zdravstvenimi težavami, ki se bodo začele izražati kasneje v življenju, med njimi denimo pridobivanje teže, migrene in stalna utrujenost. Lahko se pojavi spalna apnea ali zelo nevaren mikrospanec, ko možgani neprostovoljno zaspijo – to je zlasti nevarno, če ste v tistem trenutku za volanom.
Kaj je bolje – dodatna ura spanja ali reden spalni urnik?
Stroka pravi, da bi bilo idealno, če bi imeli oboje.
In čeprav ne obstaja magična številka, ki bi jo morali vsi doseči, pa obstaja način, kako ugotovite, koliko ur spanja je za vas najbolj primerno.
Koliko ur ste spali – to je vaše število ur, pravi Reut Gruber, izredna profesorica psihiatrije na univerzi McGill v Montrealu. Zapišete tudi, ob kateri uri ste zaspali in ob kateri uri ste se prebudili. Te ure so pomembne.
Ko enkrat ugotovite, koliko ur potrebuje vaše telo, se tega urnika držite. Vse ostalo v dnevu razporedite tako, da vam bo omogočilo, da se boste v posteljo odpravili pravočasno in se dovolj naspali.
To je lahko tudi le dodatna ura spanja za vas – za marsikoga pa bo vejretno več.
Toda dr. Gruber opozarja:
- Izbire čez dan bodo vplivale na to, kako hitro boste zaspali in kako trdno boste spali. Zato se v času, ko iščete svoje idealne ure za spanje, izogibajte kofeinu ali alkoholu. Poskusite pa doseči tistih 150 priporočenih minut gibanja na teden.
Morda vas bo celo močno presenetilo, kako dolgo boste spali. In če lahko spite, potem potrebujete ta spanec, opozori tudi Sigrid Veasey, znanstvenica in profesorica na Univerzi Pennsylvania, kjer izvaja raziskave o motnjah spanja.
Če pa se tudi po tem, ko ugotovite svoj optimalen čas za spanje in začnete več spati, počutite zaspano in otopelo, je to lahko znak bolj perečih zdravstvenih težav.
Uporabljeni viri:
-
How much can an extra hour's sleep change you?, www.bbc.com
-
Does an extra hour of sleep matter?, www.bbc.com
-
Sleep duration and mortality–Does weekend sleep matter?
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?