Kardiolog opozarja, zakaj nikoli ne bi smeli piti kave z mlekom

20. 4. 2024
Deli
Kardiolog opozarja, zakaj nikoli ne bi smeli piti kave z mlekom (foto: Instagram @jess.ves (Posnetek zaslona))
Instagram @jess.ves (Posnetek zaslona)

Strokovnjak razkriva, kako kava z mlekom v resnici vpliva na telo.

Si tudi vi ne predstavljate jutra brez skodelice kave? Slednja sodi med najbolj priljubljene napitke na svetu, mnogi pa zagovarjajo, da jim pomaga pri osredotočanju, produktivnosti in ravni energije. 

Mnenja stroke o kavi so po drugi strani deljena. Nekateri menijo, da ima kava lahko celo določene koristne učinke, spet drugi pa trdijo, da prinaša zdravstvene težave. Med tistimi, ki pitje kave odsvetujejo, je tudi kardiolog dr. Petar Borović.

"Ljudje, ki uživajo kavo, uživajo kofein, ki je strupena rastlinska osnova in ga uvrščamo med mamila. Kako škodljiv in neuporaben je kofein, je jasno, če pomislimo, da je na lestvici 'težavnosti' odvajanja na petem mestu za heroinom, nikotinom, kokainom in alkoholom," za Mondo pojasnjuje dr. Borović.

Kako kava v resnici vpliva na telo?

"Kofein ostane v telesu od 68 do 72 ur in preprečuje izrabo kalcija in magnezija iz hrane. Kosti se nenehno obnavljajo, saj imajo dve vrsti celic, ene razgrajujejo, druge pa tvorijo nove strukture tkiv in kosti. Tako se kosti sproti prilagajajo obremenitvam in naporom. Ker kava ovira absorpcijo kalcija iz hrane, so nove strukture, ki nastanejo, slabe kakovosti in kostna gostota se zmanjša. Ženske to začutijo šele, ko vstopijo v menopavzo, saj se takrat kalcij fiziološko izgublja, in če so zaloge že tako majhne, ​​je zadeva takrat še hujša. Verjamem, da kava prispeva tudi k statistiki, ki pravi, da ima danes osteoporozo vsaka tretja ženska in vsak sedmi moški."

"Po prvem požirku kofein tako kot vsa druga mamila v nekaj sekundah doseže glavni center za ugodje v možganih in dvigne raven beta endorfina, naravnega »opiata«, hormona, ki povzroča občutek ugodja. Hkrati pa kava vpliva tudi na nadledvične žleze, ki izločajo več stresnih hormonov. Zaradi endorfina telo nikakor ne čuti, da je stresni hormon le prišel v krvni obtok, ampak se zaradi tega prikritega stresa prebudi. Imamo vtis, da smo nenadoma boljše volje, budni in polni energije."

Ko pijemo kavo, torej dosežemo, kar smo želeli, a za ceno nepotrebnega stresa, ki ga doživlja organizem.

"Kava negativno vpliva tudi na srce, saj ko popijemo skodelico, je srčni ritem moten še naslednje tri ure. Stanje, v katerem se srce znajde po pitju kave, je stanje, ki se nikoli ne pojavi naravno. Tega povzročajo kava in cigarete, ki hkrati stimulirajo simpatična in parasimpatična vlakna, ki ukazujejo srcu, da se zažene in ustavi hkrati. Tako je srce po kavi v napetosti, ki je ne more razrešiti," še pojasnjuje Borović dr.

Zakaj je kava z mlekom slaba izbira?

"Dodajanje kravjega mleka kavi je velika napaka. Kazein, beljakovine iz mleka in kofein ustvarjajo spojino, ki je telo ne more razgraditi. Zato imajo tisti, ki pogosteje pijejo kavo z mlekom, prebavne težave, napihnjenost ..."

Če hrepenite po skodelici kave z mlekom, izberite raje rastlinski napitek.

Kaj piti namesto kave?

"Enako hitro in učinkovito kot močna kava, a brez vseh negativnih posledic, vas bo prebudil sveže iztisnjen sok iz sadja, bogatega z vitaminom C, torej stisnjene limone, pomaranče, kivija, jagode, maline, ribeza ... Ni slabo popiti tudi kozarec limonade z medom, dobra izbira pa je tudi skodelica naravne vroče čokolade," svetuje dr. Borović.

Preberite več na Sensa.si

Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del