Zdravnica razkriva: "Zato svojemu otroku nikoli ne bi smeli prebadati ušes" (+ pri kateri starosti je varno narediti uhane)

21. 5. 2024
Deli
Zdravnica razkriva: "Zato svojemu otroku nikoli ne bi smeli prebadati ušes" (+ pri kateri starosti je varno narediti uhane) (foto: Profimedia)
Profimedia

Kdaj je varno, da otrok dobi uhane in kaj se zgodi, če mu ušesa preluknjamo prehitro?

Prebadanje ušes otrok je pri nas nekaj povsem običajnega. Sploh deklice že od otroštva nosijo uhane, redko pa pomislimo, ali je to za otroka sploh primerno in zdravo?

Ne spreglejte:

O tem je na svojem Instagram profilu pred kratkim govorila drugi dr. Tania Elliot, zdravnica iz New Yorka. Opozorila je, da prezgodnje prebadanje ušes lahko vodi do okužb ali razvoja alergije na nikelj.

"Če otroku prebadate ušesa, ko je dojenček, lahko pride do bakterijskih okužb, ki potrebujejo zdravljenje z antibiotiki, včasih pa tudi poškodujejo tkiva. Do okužbe lahko pride v kateri koli starosti, vendar so mlajši otroci k temu bolj nagnjeni. Prebadanje ušes je tudi eden najpogostejših vzrokov za razvoj alergije na nikelj: medtem, ko se otrokov imunski sistem razvija in je koža prebodena, telo sproži imunski odziv. Ko bo telo naslednjič izpostavljeno nečemu, kar vsebuje nikelj, lahko pride do alergijske reakcije," pojasnjuje strokovnjakinja.

Kdaj je otroku varno preluknjati ušesa?

"Otroku je varno preluknjati ušesa, ko je dovolj star, da skrbi zanje, da prepreči okužbo in razume, da se ušes ne sme dotikati ali trgati, medtem ko se celijo. Pomembno je tudi uporabiti nakit brez niklja," pravi zdravnica in ob tem dodaja, da se ji luknjanje ušes zdi primerno za otroke, starejše od 7 let.

Pri nas trenutno ni zakonsko določene starostne omejitve za luknjanje ušes, vendar mora biti prisoten starš oziroma skrbnik, če je oseba mlajša od 18 let. A če se želite izogniti zapletom, počakajte, da otrok pred prebadanjem doseže ustrezno starost, sam postopek pa naj opravi usposobljena oseba v ustreznem okolju.

Vir: thesun.co.uk

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?