Bolezen pljučnega raka je v osemdesetih letih 20. stoletja bila bolj pogosta za moško populacijo, saj je bilo med moškimi večje število kadilcev in prav tako izpostavljenost nevarnim snovem na delovnem mestu.
Toda z zmanjšanjem uporabe cigaret in povečanjem varnostnih predpisov se je to spremenilo. V današnjem času so za pljučnega raka pogosteje diagnosticirane mlade ženske in ženske srednjih let.
To se med drugim pripisuje tudi dejstvu, da ženske počasneje opuščajo kajenje. Kajenje pa ni edini vzrok zaradi česar se lahko pripeti rak na pljučih, saj je med razlogi lahko tudi izpostavljenost pasivnemu kajenju.
Ne spreglejte:
- 7 najbolj nenavadnih znakov srčno-žilnih bolezni
- Pri kateri vadbi porabite največ kalorij? To pravijo strokovnjaki
Nikoli ni kadila, pri 37-letih pa je nenadoma zbolela za rakom na pljučih
40-letna Tiffany Job pred tremi leti zbolela za rakom na pljučih, kljub temu, da je nekadilka. Simptomi so se pričeli marca 2020, ko so se pojavile nenavadne bolečine v desnem rebru.
Na bolečine ni polagala pretirane pozornosti, saj je mislila, da gre le za bolečino v mišicah, ki je posledica vadbe. Na žalost je kasneje ugotovila, da ne gre za poškodbo, temveč za pljučnega raka, ki se je razširil na njene kosti in vrat.
Pri Jobovi so se nekateri simptomi pljučnega raka pričeli pojavljati med aktivnostjo. Ko se je na primer odpravila na sprehod, ji je že po nekaj metrih ostala brez sape in dobila je zelo hiter srčni utrip. Čez kakšen mesec se je pojavil trdovraten kašelj, ki ga ni bilo moč zaustaviti niti antibiotiki in steroidi, ki jih ji je predpisal zdravnik.
Ključni simptomi pljučnega raka
Poleg simptomov pljučnega raka, ki so se pojavili pri Jobovi, je potrebno pri sumu na pljučnega raka pozornost položiti tudi na:
- težave z dihanjem,
- utrujenost,
- nenadno hujšanje,
- piskajoče dihanje,
- izgubo apetita,
- težavno požiranje,
- otekanje obraza in vratnih žil.
Jobova je opravila tudi preiskavo pljučne funkcije, kjer merijo volumen in kapaciteto pljuč. »Na tem testu sem padla,« pravi 40-letnica, saj so rezultati testa so pokazali, da ima kapaciteto pljuč 80-letnika, kar je bil prvi alarm za zdravnike, ki so več tednov poskušali ugotoviti kaj je z njo pravzaprav sploh dogaja.
Po več testiranjih in dnevih izolacije, so se zdravniki dokopali do ugotovitev, da ima Jobova raka na pljučih v četrtem stadiju, ki se je razširil na njeno medenico, desno stegnenico in vrat.
Napovedi na žalost niso dobre, toda ostaja optimizem ostaja
Jobova ima genetsko mutacijo, znano kot EGFR (receptor epidermalnega rastnega dejavnika), kar pomeni, da rak povzroči presežek beljakovine EGFR, ki lahko pospeši rast pljučnih rakavih celic.
Zaradi tega je bila upravičena do kliničnega preskušanja zdravila, ki bi bilo posebej usmerjeno proti tej mutaciji. »Napoved je precej slaba, kemoterapija pa ne deluje dobro, zlasti za njeno podvrsto raka,« pravi Tiffanyjin mož Nick.
Lanskega novembra je 40-letnica na svojem Instagramu objavila, da kljub novi terapiji primarni tumor na njenih pljučih raste in trenutno zdravljenje ni več učinkovito. Vendar ostaja optimistična in dodaja, da ne vemo, kaj se bo zgodilo ob koncu dneva, zato bi morali živeti za vsak trenutek.
- Preberite si še: 20-letnica pojedla tiramisu in umrla: kaj se je zares zgodilo?
Preverite tudi Aktivni podkast:
V epizodi našega podkasta je z nami Janja Kogovšek, mag. prehrane, ki se ukvarja s prehranskim svetovanjem, deluje pa tudi pod Instagram profilom Nutrika.
Novo na Metroplay: Dedek Mraz opozarja: "Starši, ne delite otrok na pridne in poredne!"