Imate katero izmed njih? To je 5 dnevnih navad, ki uničujejo vaše možgane

12. 3. 2024
Deli
Pretežno sedeč življenjski slog ne vpliva negativno le na možgane, temveč tudi na druge dele telesa. (foto: Profimedia)
Profimedia

Možgani predstavljajo pomemben telesni organ, ki je ključnega pomena za spomin, kognicijo, reševanje različnih izzivov in na splošno, za kakovostno življenje. 

Z ohranjanjem zdravega življenjskega sloga in vsakdanjih navad, lahko možgane v dobrem stanju ohranjamo v optimalnem stanju in tudi zmanjšamo tveganja za različne kognitivne bolezni, kot je demenca. Obratno pa je z nekaterimi navadami, ki možganom lahko škodujejo.

Ne spreglejte:

Katere so vsakodnevne navade, ki možganom škodujejo?

Neprestano brskanje po telefonu

Med najslabšimi navadami, ki škodujejo možganom, je nenehno brskanje po telefonu, še zlasti, če to pričnete že takoj, ko zjutraj vstanete iz postelje. Na tovrsten način možgani že zjutraj dobijo dozo stresa in negativnega adrenalina, zato preden zjutraj preverite kaj je novega po socialnih omrežjih in v svetu, raje spijte kozarec vode in si v miru pripravite zajtrk.

Sedeč življenjski slog

Pretirano sedenje ne škoduje le možganom, temveč tudi na splošno zdravju. Četudi imate službo, ki terja veliko sedenja, si vzemite vmesne odmore in se sprehodite po prostoru ali pa pojdite na krajši sprehod v naravo.

Katere pasme psov so najboljše za družine z otroki

Prav tako je priporočljiva vsakodnevna aktivnost, saj se pri tem poveča srčni utrip in v možgane privede več kisika, kar pomaga pri sproščanju hormonov in rasti novih možganskih celic.

Pomanjkanje spanja

Četudi je število ur, ki so potrebne na noč, za vsakega posameznika nekoliko drugačna, je na splošno priporočljivo spati vsaj osem ur dnevno. Če vam primanjkuje spanca, se to med drugim odraža v pomanjkanju zbranosti in pozornosti ter utrujenosti.

Kronično pomanjkanje spanja škoduje spominu in ima negativen vpliv na možgane, saj se ravno v procesu spanja lahko regenerirajo in znebijo stranskih produktov, ki so se v njih nakopičili tekom dneva.

Nezdrava prehrana

Pretiravanje s predelano hrano, med katero spadajo sladkarije, slani prigrizki, slanina, predelano meso in pitje gaziranih pijač, ki vsebujejo veliko sladkorja, barvil in aditivov, lahko prav tako škodujejo zdravju možganov.

Rafinirani sladkorji povzročijo vnetja v telesu in oksidativni stres, ki lahko poškoduje možganske celice. Posledice se kažejo tudi na motnjah razpoloženja in slabšem osredotočanju. Škodljiv učinek ima tudi prevelik vnos soli, ki zvišuje tveganje za visok krvni tlak, posledično pa povečanega tveganja za možgansko kap.

Pomanjkanje druženja

Morda boste ob tem presenečeni, toda tudi pomanjkanje socialnih stikov, zlasti kronična osamljenost, ima na možgane zelo negativen vpliv. Po mnenju strokovnjakov, lahko osamljenost povzroči tesnobo ali/in depresijo, zato je priporočljivo vsakodnevno navezati stisk z ljudmi, četudi je to le klic prijatelja po telefonu.   

Vir: healthshots.com

Preberite še:

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"